Powrót do pracy po porodzie. 7/8 etatu nie zawsze dobrym rozwiązaniem

Iwona Maczalska

Powrót do pracy po urodzeniu dziecka, to bardzo stresujący moment dla młodej mamy. Pojawia się wiele obaw związanych z możliwością nagłego zwolnienia z pracy, czy otrzymania obniżonego wynagrodzenia. Rozwiązaniem, z którego chętnie korzystają młode mamy jest obniżenie etatu do 7/8. Warto jednak być ostrożnym. To rozwiązanie nie jest bowiem krzystne dla każdego.

Większość młodych mam powracających po ciąży i porodzie do aktywności na rynku pracy, obawia się nie tylko rozłąki ze swoją pociechą, lecz także negatywnego nastawienia do jej powrotu ze strony pracodawcy. Widmo zwolnienia potrafi bardzo skutecznie obniżyć komfort pracy, dlatego rozwiązaniem z którego często korzystają młode mamy, jest skrócenie czasu pracy. Zanim jednak i Ty się na to zdecydujesz, upewnij się, że i dla Ciebie jest to korzystne.

RYNEK PRACYFinansowe walkowery pracujących matek. Ten poradnik ma im zapobiec

Źródło: Bankier.pl

Obniżenie etatu do 7/8 uchroni przed zwolnieniem

Kluczowym elementem, dla którego młode mamy chętnie wnioskują o skrócenie czasu pracy jest ochrona przed zwolnieniem. Aby jednak z niego skorzystać, należy spełnić kilka warunków. O szczegółach dowiesz się z ,,Finansowego Poradnika dla przyszłych i obecnych pracujących mam”. Jak informuje poradnik ,,Jeśli masz prawo do urlopu wychowawczego, możesz złożyć wniosek o obniżenie etatu. Najczęściej składa się go zaraz po powrocie do pracy z urlopu rodzicielskiego. Obniżenie etatu zapewni Ci ochronę przed zwolnieniem z pracy, a więc zabezpieczy comiesięczne wpływy wynagrodzenia. Ochrona ta przysługuje przez 12 miesięcy od chwili złożenia wniosku (art. 1868 §1 pkt. 2 kodeksu pracy)”. Zanim zawnioskujesz o obiżenie etatu upewnij się jednak, że to rozwiązanie jest również dla Ciebie korzystne. 

7/8 etatu policz, czy Ci się opłaca

Zanim podejmiesz decyzję o obniżeniu swojego czasu pracy do 7/8, warto dowiedzieć się jak i kiedy najkorzystniej jest złożyć wniosek o obniżenie etatu. To jednak nie wszystko. W pierwszej kolejności policz, czy powrót na 7/8 etatu aby na pewno Ci się opłaci.

W podjęciu decyzji pomoże Ci bezpłatny poradnik stworzony przez prawniczki – młode mamy, które na podstawie własnego doświadczenia uczulają, na co zwrócić uwagę powracając do aktywności zawodowej.

Poradnik można pobrać korzystając ze strony ,,Finansowe walkowery pracujących matek. Ten poradnik ma im zapobiec”.

MacierzyństwoKodeks pracyFormy zatrudnienia