Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Postojowe nie dla samozatrudnionych matek na zasiłku macierzyńskim

Iwona Maczalska 19.05.2020 17:33 (aktualizacja: )

Matki prowadzące działalność gospodarczą i przebywające na zasiłku macierzyńskim nie skorzystają z prawa do wypłaty świadczenia postojowego. Pobieranie zasiłku macierzyńskiego i świadczenia postojowego się wzajemnie wykluczają.

» Złożyłeś wniosek o świadczenie postojowe na starym druku? Sprawdź, czy musisz złożyć go ponownie

Wypłata świadczenia postojowego cieszy się dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców. Jak podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych – już w pierwszej połowie maja do ZUS trafiło nieco ponad 700 tys. wniosków od osób samozatrudnionych oraz 100 tys. wniosków od osób na umowach cywilnoprawnych. Jak się jednak okazuje – świadczenie to nie jest skierowane do każdego.

» Korektę wniosku o pomoc w ramach COVID wyślesz do ZUS e-mailem

Bez postojowego na macierzyńskim

Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna ze skorzystaniem ze świadczenia postojowego trudności będą miały matki prowadzące działalność gospodarczą i jednocześnie pobierające zasiłek macierzyński. Okazuje się bowiem, że aby skorzystać ze świadczenia postojowego nie można posiadać innego tytułu do ubezpieczeń społecznych. W tej kwestii nie pozostawia wątpliwości również sam Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jak pisze na swojej stronie ZUS.pl – jednym z warunków, jakie należy spełnić by otrzymać świadczenie postojowe jest brak ustalonego innego tytułu do ubezpieczeń społecznych. Świadczenie postojowe w tym przypadku zostaje wykluczone, bowiem matka na samozatrudnieniu po urodzeniu dziecka automatycznie nabywa prawo do zasiłku macierzyńskiego i tym samym zaczyna odprowadzać do ZUS wyłącznie składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Podsumowując - w przypadku przedsiębiorczych matek pobieranie zasiłku macierzyńskiego oznacza zatem, że tytułem ubezpieczenia przestaje być prowadzona działalność gospodarcza. Staje się nim wypłacany aktualnie zasiłek macierzyński.

Koronawirus w PolsceMacierzyństwoZUSŚwiadczenie postojowe