Polski Ład to nieformalna likwidacja JDG w Polsce

Katarzyna Sudaj

Tymi słowami Anna Kornecka, była wiceminister rozwoju i technologii podsumowała słowa obecnej podsekretarz stanu Olgi Semeniuk o tym, że „Polski Ład to wsparcie dla mikro przedsiębiorstw, których dochody miesięczne nie przekraczają 6 tys. zł. Tutaj tworzymy pakiet ulg, ale rozszerzamy również CIT estoński na te małe i średnie firmy”.

» Zmiana zasad dobrowolnego ubezpieczenia ZUS dla przedsiębiorców

Polski Ład to nieformalna likwidacja JDG w Polsce
Źródło: shutterstock.com

Na Twitterze rozgorzała wczoraj ciekawa dyskusja. Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało tweet ze słowami Olgi Semeniuk, które padły w radiowej Jedynce: „Polski Ład to wsparcie dla mikro przedsiębiorstw, których dochody miesięczne nie przekraczają 6 tys. zł. Tutaj tworzymy pakiet ulg, ale rozszerzamy również CIT estoński na te małe i średnie firmy" - powiedziała obecna wiceminister, Pełnomocnik Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

» MF ma nowe pomysły na zmianę składki zdrowotnej ZUS dla firm. Tylko 3 proc. zamiast 9?

Pod tym tweetem pojawiły się liczne komentarze. Nie wszystkie nadają się na cytowanie, ale te merytoryczne i ciekawsze zmuszają do myślenia: „Ulgi dla wielkich zagranicznych korporacji kosztem o 50 proc. wyższych podatków dla małych polskich, firm to naprawdę Nowy Ład. Czegoś takiego nie wymyśliło żadne europejskie państwo. Mamy kilka takich przypadków w Ameryce Południowej, ale żaden dobrze się nie skończył” - jeden z komentujących przytacza słowa Tomasza Wróblewskiego.


Źródło: Twitter

Ktoś cytując wcześniejsze deklaracje premiera Morawieckiego: "Przedsiębiorca to ten, kto bierze na siebie ryzyko prowadzenia biznesu. To jest zupełnie coś innego, niż praca osiem godzin od 8-16. Ja bym nie chciał, żeby przedsiębiorcy mieli obawę, że chcemy ich opodatkować jak tych na etacie." (Mateusz Morawiecki, Dziennik Gazeta Prawna, 2016, Nowy Ład) zwraca uwagę, że prowadzenie mikro działalnosci gospodarczej to całodobowe poświęcenie przedsiębiorcy.

Polski Ład: Zmiana zasad naliczania składki zdrowotnej w 2022 roku


Źródło: Twitter

Na ten tweet MRPiT zareagowała była wiceminister Anna Kornecka, komentując: „Połączenie mikrofirm z dochodem do 6 tys zł miesięcznie z estońskim CITem, to dowód na to, że ktoś tu zupełnie nie wie o czym mówi. Polski Ład to nieformalna likwidacja jdg w Polsce. Kto będzie pracować na nasze PKB? Zagraniczne korporacje? Nie sądzę.”

Polski Ład to także dwukrotnie niższy limit płatności gotówkowych

Na co odpowiedziała obecna wiceminister, Olga Semeniuk, komentarzem urągającym jej stanowisku: „Głos zabrała pani ekspert od domów do 70m2, która do niedawana myślała, że mogą to być jedynie domki letniskowe. Dajcie spokój. ”

Co Anna Kornecka skontrowała w podobnym stylu: „Zabrała głos Pani ekspert od telepatii, która wie co i kiedy myślą inni eksperci. Na temat prawa budowlanego napisałam kilka książek - przygotuj się zanim się odezwiesz publicznie. A na domiar złego - jestem przedsiębiorcą.”

Anna Kornecka kontra Olga Semeniuk
Źródło: Twitter

Niestety zdanie o powolnej, ukrytej i wymuszonej likwidacji jednoosobowych działalności gospodarczych podziela więcej osób. Zmiany podatkowe zapowiedziane w Polskim Ładzie nie napawają optymizmem osoby prowadzące JDG. Samozatrudnieni, których wcześniej rynek wypchnął na własne działalności gospodarcze, teraz coraz chętniej wracają na umowy o pracę, by czuć się bezpiecznie.

» Z działalności na etat. "Polski ład" dociśnie jednoosobowe firmy

Polski ŁadZUSPodatek PITCITHOT