Polski ład – przedsiębiorcy wskazują co ich najbardziej dotyka

Ewelina Czechowicz

2022 rok był pełen zmian podatkowych. Jednak jak się okazuje najbardziej przedsiębiorców w czasach inflacji oraz podwyżek kosztów działalności gospodarczej dotyka podatek zdrowotny. Przed prowadzącymi działalność gospodarczą trudny sezon rozliczeniowy. Gdzie nie brakuje pytań  o wsteczną formę opodatkowania oraz kwestie tego jak rozliczać się w 2023 roku.

Do 2022 r. przedsiębiorcy mogli rozliczać się według skali podatkowej, stawkami 17 i 32 proc., 19-proc. podatkiem liniowym lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, który w zależności od rodzaju prowadzonej działalności wynosi od 2 proc. do 17 proc.

Polski ład zmienił zasady opłacania składki zdrowotnej 

Od stycznia 2022 r. przedsiębiorcy opłacają składkę zdrowotna w zależności od wybranej formy opodatkowania. Jak się okazuje od stycznia 2022 r. w przypadku braku dochodów trzeba zapłać daninę i nie ma możliwości jej odliczenia. Do 2022 r. przedsiębiorcy w rozliczeniach rocznych mogli odliczać składkę zdrowotną. Od stycznia 2022 r. na skali podatkowej nie jest to możliwe, a odliczenia na ryczałcie czy skali podatkowej są niewielkie. 

Polacy negatywnie oceniają wprowadzenie zmian w opłacaniu składki zdrowotnej

W przygotowanym antyrankingu zmian w podatkach przez redakcje Bankier.pl ponad 40 % czytelników wskazała, że zmiany w opłacaniu składki zdrowotnej są najgorszą z wprowadzonych zmian w Polskim ładzie. Przypominamy, że składka jest płacona również wtedy kiedy przedsiębiorca nie zarabia. Dodatkowo danina uzależniona jest od osiągniętego dochodu. Nie ma żadnego limitu w jej opłacaniu. W przypadku kiedy przedsiębiorca uzyskuje nieregularne dochody płaci niekiedy niewspółmiernie dużo a nie może liczyć na żadne preferencje w dostępie do służby zdrowia. 

Polski ład - przedsiębiorcy wskazują co ich najbardziej dotyka

Źródło: shutterstock

Wsteczna zmiana formy opodatkowania za 2022 r. – czy i kiedy może się opłacać?

Po raz pierwszy w historii w 2023 roku możliwa jest wsteczna zmiana formy opodatkowania za 2022 r. Jednak nie każdy ma możliwość z jej skorzystania. Przedsiębiorca który dotąd był na ryczałcie czy podatku liniowym zanim zdecyduje się na tę możliwość nie  dość że musi sprawdzić która forma opodatkowania jest faktycznie lepsza musi rozważyć czy zmiana formy opodatkowania nie spowoduje dopłaty do składki zdrowotnej. Trzeba bowiem liczyć się z pułapkami, które czyhają na przedsiębiorców, którzy rozważają zmianę formy opodatkowania. 

Za 2022 rok konieczne rozliczenie podatku zdrowotnego w ZUS 

Za 2022 r. podatnicy będą musieli rozliczyć się nie tylko z fiskusem. Osoby prowadzące działalność gospodarczą będą rozliczać składkę zdrowotną w ZUS-ie za cały ubiegły rok w deklaracji za 4/2023. W przypadku wstecznej formy rozliczenia, np. z ryczałtu na skalę podatkową, w większości wypadków konieczna może okazać się spora dopłata składki zdrowotnej, zmieni się bowiem jej stawka - będzie wynosić 9 proc. dochodu dla całego 2022 roku.

Wydłużony termin na rozliczenia z fiskusem w większości może nie dotyczyć przedsiębiorców. Księgowym będzie zależeć na terminowym rozliczeniu i przygotowaniu wszystkich dokumentów, zarówno dla fiskusa,  jak i ZUS-u. Dlatego też warto wcześniej zweryfikować wysokość dochodu do rozliczenia z ZUS-em i albo przygotować się na dopłatę daniny w ZUS-ie, albo złożyć wniosek o zwrot w przypadku nadpłaty składki zdrowotnej. W sytuacji niedopłaty płatnik ma możliwość wystąpienia o ulgę, która pozwala na odroczenie terminu zapłaty składki lub jej rozłożenia na raty. 

W przypadku nadpłaty wniosek o zwrot składki zdrowotnej należy złożyć w ciągu miesiąca od upływu terminu do złożenia zeznania rocznego, tj. do końca maja 2023 r. Warto tu wskazać, że ZUS nie będzie rozpatrywał wniosków złożonych po czasie oraz dokona zwrotu składki na ubezpieczenie zdrowotne, jeżeli przedsiębiorca nie będzie miał zaległości w opłacaniu składek lub zaległości z tytułu nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Powyższe sprawia, że przedsiębiorcy mają nie tylko więcej obowiązków, ale muszą też ponieść dodatkowe koszty. Dopłata do ZUS-u czy wyższe koszty usług księgowych są kolejnym obciążeniem, jakie niesie za sobą zmiana przepisów w ramach "Polskiego ładu". 

Polski ład a wyższe ceny usług księgowych 

Już w styczniu 2022 r. większość przedsiębiorców została przez biura księgowe czy rachunkowe poinformowana o zmianie cennika. Teraz dodatkowe usługi, jak weryfikacja zmiany formy opodatkowania czy przeliczenie składek w ZUS-ie, wiązać się mogą z dodatkowymi kosztami. Często też w przypadku rozważania optymalizacji podatkowej, zmiany jdg w spółkę trzeba skorzystać z usług doradcy podatkowego co generuje dodatkowe koszty. 

Coraz częściej podwyżki cen usług księgowych sprawiają, że przedsiębiorcy szukają alternatywy w księgowości internetowej czy szukają pomocy na forach księgowych albo decydują się na usługi osób z mniejszych miejscowości. Pani Anna wskazuje, że stawka 400 zł miesięcznie za 4-5 faktur w miesiącu i minimalną sprzedaż to dla niej za dużo. Pan Marek z kolei stwierdza, że "po tanich biurach trzeba zapłacić jeszcze raz". Stawki za prowadzenie księgowości w małych firmach są różne, jednak większość z naszych rozmówców wskazała, że płaci więcej od czasu wprowadzenia "Polskiego ładu".

Ograniczyć koszt przygotowania zeznania można za pomocą rekomendowanego przez redakcje Bankier.pl i PIT.pl darmowego programu do rozliczeń rocznych naszego partnera.

Pozwala na przygotowanie deklaracji w łatwy i intuicyjny sposób. Jest prostym kreatorem, zawiera aktywne formularze do wypełnienia.

Tegoroczna wersja programu pozwala na przygotowanie zeznania w kilku wariantach. Dzięki niemu podatnik skorzysta ze wszystkich przysługujących mu ulg i preferencji podatkowych oraz ma możliwość przekazania 1,5% OPP.

Program jest darmowy również w wersji komercyjnej, więc może być też wykorzystywany przez biura rachunkowe i księgowe.

[potykacz_pit_2

 

Niekorzystne zmiany w sprzedaży aut poleasingowych

Wprowadzone w styczniu 2022 roku zmiany dotyczące sprzedaży aut poleasingowych też nie są korzystne dla przedsiębiorców. Samochód wykupiony do końca 2021 roku można sprzedać po upływie 6 miesięcy od dokonania wykupu bez konieczności zapłaty podatku, jednak po tym terminie przychód ze sprzedaży samochodu poleasingowego wykupionego do majątku osobistego uznawany jest za przychód z działalności gospodarczej, jeżeli między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym pojazd został wycofany z działalności, i dniem jego zbycia nie upłynęło 6 lat.

Dlatego też przedsiębiorcy mogą przestać tak często zmieniać samochody w działalności gospodarczej. Zanim ktoś zdecyduje się na kolejny leasing, będzie kalkulował, czy to mu się opłaci. 

Nowy rok, nowe wyzwania dla prowadzących biznesy

Największym wyzwaniem i dylematem przedsiębiorców w 2023 roku są zwiększone koszty prowadzenia biznesu. Wzrost cen energii, podwyżka składek ZUS oraz minimalnego wynagrodzenia przerażają przede wszystkim małe i średnie firmy. Do tego zapowiadane kolejne zmiany w podatkach sprawiają, że część przedsiębiorców może zaprzestać prowadzenia działalności gospodarczej. 

 

Polski ŁadPodatki 2023Rozliczenie roczneZUSSkładka zdrowotna