Polski Ład 2022: Kiedy przedsiębiorcy powinni zapłacić nową składkę zdrowotną po raz pierwszy?

Iwona Maczalska

Od stycznia 2022 roku zmienią się zasady ustalania składki na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorców. ZUS zwraca uwagę na termin, w jakim przedsiębiorcy będą zobowiązani opłacić składkę już po nowemu. Czy będzie to styczeń, czy luty 2022 roku?

Nowe przepisy Polskiego Ładu zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw. Oznacza to, że większość zmian zacznie obowiązywać już w styczniu 2022 roku. Dotyczy to również nowych zasad ustalania wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne. Kiedy przedsiębiorcy powinni zapłacić nową składkę zdrowotną po raz pierwszy?

Do kiedy nowa składka zdrowotna płatna po raz pierwszy?

Źródło: shutterstock

ZUS: Nowa składka zdrowotna po raz pierwszy w lutym

Wątpliwości przedsiębiorców budzi kwestia terminu, w jakim po raz pierwszy powinni zapłacić nową składkę zdrowotną. Czy będzie to styczeń, czy luty 2022 roku? Z wyjaśnieniami przyszedł Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jak tłumaczy Prezes ZUS Gertruda Uścińska ,,Pierwsza składka zdrowotna wyliczona na nowych zasadach Polskiego Ładu dotyczy stycznia 2022 roku. Przedsiębiorcy opłacą ją dopiero w lutym”.

Oznacza to, że pierwsza składka zdrowotna ustalana w świetle nowych zasad, będzie opłacana do dnia 20 lutego 2022 roku.

Polski Ład - pierwsza składka zdrowotna w lutym

Źródło: twitter.com/zus_pl

Dłuższe terminy na zapłatę ZUS w 2022 roku

Skąd wziął się nowy termin 20. dnia miesiąca? Wszystko za sprawą przepisów Polskiego Ładu, który wydłuża aktualnie obowiązujące terminy zapłaty składek ZUS. Kto z nich skorzysta?

Dłuższy termin do 20. dnia miesiąca dotyczyć będzie wyłącznie podmiotów niebędących osobami prawnymi, czyli m.in. osób fizycznych, czy spółek osobowych. Z wydłużonego terminu nie skorzystają jednak osoby prawne. Dla płatników składek posiadających osobowość prawną graniczny termin płatności ZUS został bowiem ustalony na 15. dzień miesiąca, z kolei dla pozostałych płatników na 20. dzień miesiąca. Więcej na ten temat w artykule ,, Dłuższy termin na rozliczenie ZUS w ramach Polskiego Ładu 2022 nie dla wszystkich”.

Jaką wysokość składki zdrowotnej zapłacą przedsiębiorcy w 2022 roku?

Niestety od nowego roku przedsiębiorcy będą zobowiązani do samodzielnego ustalania wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jej wysokość uzależniona będzie w szczególności od formy opodatkowania działalności gospodarczej. W zależności od tego, którą z form wybierze przedsiębiorca – zapłaci składkę zdrowotną w różnej wysokości. Więcej na ten temat artykule ,, Polski Ład: Jaką wysokość składki zdrowotnej zapłacą przedsiębiorcy w 2022 roku?”.

W 2022 roku nie odliczysz już składek na ubezpieczenie zdrowotne

Jedną z negatywnych zmian wprowadzonych przepisami Polskiego Ładu jest całkowita likwidacja odliczenia od podatku 7,75% składki na ubezpieczenie zdrowotne. Z całą pewnością wpłynie to na podwyższenie kosztów publicznoprawnych przedsiębiorców. Przedsiębiorcy mają jednak możliwość odliczenia składki zdrowotnej za grudzień 2021 i odzyskania 330 zł. Wystarczy zapłacić składkę zdrowotną za grudzień 2021 jeszcze przed końcem roku. Więcej na ten temat w artykule ,, Zapłać składkę zdrowotną za grudzień przed końcem 2021 roku i zyskaj 330 zł”.   

Polski ŁadSkładka zdrowotnaZUS