Zapłać składkę zdrowotną za grudzień przed końcem 2021 roku i zyskaj 330 zł

Iwona Maczalska

Od stycznia 2022 roku zmieniają się zasady ustalania składki na ubezpieczenie zdrowotne dla firm. Likwidacji ulegnie również możliwość jej odliczania od podatku. Przedsiębiorca będzie mógł jednak uniknąć płacenia wyżej składki zdrowotnej już w styczniu. Wystarczy, że zapłaci składkę za grudzień 2021 roku w grudniu i dokona jej ostatniego odliczenia od podatku.

» Polski Ład jednak od 2022 roku. Ustawa u Prezydenta

Nowe przepisy Polskiego Ładu to duży wzrost kosztów publicznoprawnych firm. Wpłynie na to nie tylko podwyżka składki zdrowotnej u większości przedsiębiorców, lecz również brak możliwości jej odliczania od podatku. Okazuje się, że jest sposób na ograniczenie kosztów z tytułu zapłaty składki zdrowotnej. Należy jednak spełnić jeden warunek.

Zapłać składkę zdrowotną w grudniu i zyskaj 330 zł

Źródło: shutterstock

» Czy składka zdrowotna w 2022 roku będzie mogła być księgowana w kosztach firmy?

Odliczenie składki zdrowotnej za grudzień od podatku. Ważna data zapłaty

Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z możliwości odliczenia od podatku 7,75% składki na ubezpieczenie zdrowotne składki za grudzień 2021 roku. Aby to jednak zrobić, należy zapłacić składkę zdrowotną za grudzień jeszcze w grudniu 2021 roku. Jak twierdzi główny księgowy firmy inFakt Mateusz Boguszewski ,,Takie postępowanie umożliwi odliczenie składki jeszcze na starych zasadach i zaoszczędzenie prawie 330 zł”.

Skąd taka możliwość? Aktualnie obowiązujące przepisy wskazują konkretny termin zapłaty składek ZUS. W przypadku przedsiębiorców, którzy nie zatrudniają pracowników termin przypada na 10. dzień miesiąca kolejnego. Kluczowa jest jednak data zapłaty składki ZUS. Przedsiębiorca ma więc możliwość zapłaty składki zdrowotnej za grudzień jeszcze w grudniu. Musi jednak dotrzymać ostatecznego terminu, który przypada 10. dnia następnego miesiąca, a wiec 10. stycznia 2022 roku.

Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy się pośpieszą i zapłacą składkę jeszcze w grudniu, będą mogli odliczyć ją od podatku. Zapłata składki zdrowotnej za grudzień w styczniu 2022 roku, nieodwracalnie pozbawi ich takiej możliwości.

Jaka wysokość składki zdrowotnej dla przedsiębiorców w 2022 roku?

Niestety już w przyszłym roku przedsiębiorcy będą musieli zacząć stosować nowe zasady ustalania wysokości składki zdrowotnej. Będzie ona uzależniona m.in. od formy opodatkowania działalności gospodarczej. Oznacza to, że w zależności od tego, którą z form wybierze przedsiębiorca – zapłaci składkę zdrowotną w różnej wysokości (4,9% lub 9%). Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule ,, Polski Ład: Jaką wysokość składki zdrowotnej zapłacą przedsiębiorcy w 2022 roku?”.

Składka zdrowotnaPolski Ład