Kontrola z Państwowej Inspekcji Pracy. PIP radzi, jak się przygotować

Wczoraj na konferencji prasowej wiceminister finansów Artur Soboń przekonywał, że sytuacja jest i tak lepsza niż w latach poprzednich, bo tylko 1,2 mln podatników będzie musiało dopłacić brakujący podatek do zeznania PIT za 2022 rok. A w latach wcześniejszych aż 2 mln osób miało niedopłaty.
„Szacujemy, że dopłaty w rozliczeniu rocznym (PIT, podatku dochodowego od osób fizycznych - PAP) za 2022 rok będzie musiało dokonać 1,2 mln podatników, a więc mniej niż w latach poprzednich. W 2021 r. dopłat musiało dokonać 2 mln podatników” – powiedział w czwartek na konferencji prasowej wiceminister finansów Artur Soboń.
Statystyka może i lepsza, ale konkretnego podatnika nie obchodzi statystyka, a to czy akurat on, ile i dlaczego będzie musiał dopłacić do fiskusa.
Z niedopłatą podatku wynikającą z rozliczenia PIT będą musieli liczyć się podatnicy uzyskujący przychody z kilku źródeł, którzy przekroczyli próg 120 tys. zł, a więc wpadli w drugi próg podatkowy ze stawką 32-proc. podatku PIT. Również osoby opłacające zaliczki na podatek według zasad z 2021 r. czyli z uwzględnieniem zlikwidowanej w trakcie roku ulgi dla klasy średniej i przez mechanizm rolowania zaliczek.
Źródło: Twitter MF
Poniżej przedstawiamy przykłady, które resort finansów zaprezentował na Twitterze dla osób pracujących na dwóch etatach:
Źródło: Twitter MF
Chodzi o tych emerytów, którzy łączyli w 2022 roku pobieranie emerytury z dodatkowym zatrudnieniem np. pracą na etacie (np. emeryci służb mundurowych).
Źródło: Twitter MF
Zerowy PIT dla seniorów - czy faktycznie się opłaca?
Według słów wiceministra finansów Artura Sobonia suma podatku do zwrotu może wynieść nawet 7 mld zł.
Ulga dla klasy średniejRolowanie zaliczekPolski ŁadWspólne rozliczenie PITEmeryturyPodatek PIT