Podatnicy dopłacą 7 mld zł do rozliczenia podatku PIT. Sprawdź, czy ty też

Katarzyna Sudaj

Wczoraj na konferencji prasowej wiceminister finansów Artur Soboń przekonywał, że sytuacja jest i tak lepsza niż w latach poprzednich, bo tylko 1,2 mln podatników będzie musiało dopłacić brakujący podatek do zeznania PIT za 2022 rok. A w latach wcześniejszych aż 2 mln osób miało niedopłaty.

„Szacujemy, że dopłaty w rozliczeniu rocznym (PIT, podatku dochodowego od osób fizycznych - PAP) za 2022 rok będzie musiało dokonać 1,2 mln podatników, a więc mniej niż w latach poprzednich. W 2021 r. dopłat musiało dokonać 2 mln podatników” – powiedział w czwartek na konferencji prasowej wiceminister finansów Artur Soboń.

Webinar 7 sposobów na niższe podatki PIT za 2022 rok

Kto dopłaci brakujący podatek do PIT?

Statystyka może i lepsza, ale konkretnego podatnika nie obchodzi statystyka, a to czy akurat on, ile i dlaczego będzie musiał dopłacić do fiskusa.

Z niedopłatą podatku wynikającą z rozliczenia PIT będą musieli liczyć się podatnicy uzyskujący przychody z kilku źródeł, którzy przekroczyli próg 120 tys. zł, a więc wpadli w drugi próg podatkowy ze stawką 32-proc. podatku PIT. Również osoby opłacające zaliczki na podatek według zasad z 2021 r. czyli z uwzględnieniem zlikwidowanej w trakcie roku ulgi dla klasy średniej i przez mechanizm rolowania zaliczek.


Źródło: Twitter MF

 

Poniżej przedstawiamy przykłady, które resort finansów zaprezentował na Twitterze dla osób pracujących na dwóch etatach


Źródło: Twitter MF

Emeryci też dopłacą

Chodzi o tych emerytów, którzy łączyli w 2022 roku pobieranie emerytury z dodatkowym zatrudnieniem np. pracą na etacie (np. emeryci służb mundurowych).


Źródło: Twitter MF

Zerowy PIT dla seniorów - czy faktycznie się opłaca?

Według słów wiceministra finansów Artura Sobonia suma podatku do zwrotu może wynieść nawet 7 mld zł.

 

Ulga dla klasy średniejRolowanie zaliczekPolski ŁadWspólne rozliczenie PITEmeryturyPodatek PIT