Duże zainteresowanie Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym. ZUS wypłacił już 5 mld zł

Podatek od psa to danina, która obowiązuje w Polsce od prawie 30 lat. Kto i w jakiej wysokości musi ją zapłacić?
» Pies lub kot w firmie - głaszcz je tylko w celach służbowych
Każda osoba, która decyduje się na posiadanie psa, musi liczyć się z możliwością konieczności zapłaty podatku. Opłata nie zawsze będzie obowiązkowa i nie ma wartości stałej. Są jednak gminy w Polsce, w których opłatę należy uiścić.
Podatek od posiadania psa uzależniony jest od decyzji Rady Gminy. Wiele gmin nie pobiera tej opłaty. Tam, gdzie jest uchwalony, obowiązkowa jest rejestracja psa w urzędzie gminy. Trzeba zaznaczyć, że podatek od posiadania psa nie jest jednolicie ustalony na terenie naszego kraju.
Źródło: shutterstock
Opłaty od posiadania psów nie pobiera się od:
W urzędzie miasta lub gminy informacja o wysokości daniny za dany rok jest ogólnie dostępna. Często uchwała zamieszczana jest na stronie internetowej urzędu. Rejestracja psa w gminie jest bezpłatna. W przypadku, kiedy gmina nie pobiera podatku od psa, nie jest obowiązkowa. Wyjątek stanowią jedynie rasy uznane za agresywne.
Opłata powinna być uiszczona do 30 kwietnia każdego roku. Jeśli pies przybył do nas w połowie roku, wówczas opłata wynosi połowę stawki rocznej. Termin uiszczenia opłaty jest uzależniony od terminu zakupu bądź narodzin zwierzęcia. Większość gmin przyjmuje okres dwóch miesięcy od nabycia lub narodzin psa. W tym czasie należy zgłosić jego posiadanie i uiścić podatek, jeżeli gmina pobiera tą daninę.
Inne podatkiPodatki 2021Nieruchomości