Ostatnie dni na rozliczenie PIT za 2020 r., w razie wątpliwości warto skorzystać z infolinii KIS

Ewelina Czechowicz

Do piątku 30 kwietnia 2020 r. należy rozliczyć PIT za 2020 r. Podatnicy, którzy mają pytania lub wątpliwości mogą skorzystać ze specjalnej infolinii Krajowej Informacji Skarbowej. Osobom, które jeszcze nie rozliczyły się z fiskusem i mają pytania z tym związane, Krajowa Informacja Skarbowa udziela wyjaśnień.

Jak rozliczyć PIT 2020?

PIT za 2020 r. można rozliczyć za pomocą rządowej aplikacji Twój e-PIT lub korzystając ze specjalnych programów. Podatnicy, którzy chcą skorzystać z ulg podatkowych i odliczeń muszą samodzielnie uzupełnić dane w zeznaniu. Automatycznie nie zaakceptuje się PIT-36. W przypadku wątpliwości podatnicy, mogą skorzystać ze specjalnej infolinii. 

Ostatnie dni na rozliczenie PIT za 2020 r.

Źródło:shutterstock

Infolina KIS w razie wątpliwości przy rocznym rozliczeniu

Podatnicy, którzy mają wątpliwości lub pytania dotyczące usługi Twój e-PIT mają możliwość skorzystania z infolinii KIS.  Infolinia działa pod numerami telefonów: 801 055 055 (z tel. stacjonarnych) oraz 22 330 03 30 (z tel. komórkowych) obsługiwana jest przez konsultantów Krajowej Informacji Skarbowej. Konsultanci w godzinach od 7:00 do 15:00 odpowiadają na pytania związane z rozliczeniem rocznym, w tym usługą Twój e-PIT. Aby uzyskać informację w zakresie: zeznań podatkowych osób fizycznych trzeba wybrać na klawiaturze telefonu cyfrę 0, a następnie 1; usługi Twój e-PIT – cyfrę 0, a następnie 2. Warto rozwiać swoje wątpliwości, prawidłowo przygotowana deklaracja  pozwoli na szybsze otrzymanie zwrotu ewentualnej nadpłaty podatku.

PIT 2021 – kiedy możliwy jest zwrot nadpłaty podatku?

Najszybciej nadpłatę podatku mogą otrzymać rodzice, którzy posiadają Karty Dużej Rodziny. Podatnicy, którzy chcą skorzystać z tej preferencji powinni zaznaczyć, w składanej do urzędu skarbowego deklaracji podatkowej PIT-37, PIT-36 oraz PIT-28, pole "karty dużej rodziny". Oprócz rodzin posiadający co najmniej troje dzieci krócej na zwrot podatku za 2020 rok poczekają przedsiębiorcy. Z informacji przedstawionych przez Ministerstwo Finansów wynika, że osoby prowadzące działalność gospodarczą, które złożą druk PIT-36 elektronicznie będą obsługiwane w pierwszej kolejności.

Ponadto na zwrot podatku podatnicy będą czekać:

  • 45 dni w przypadku deklaracji złożonych elektronicznie,
  • 90 dni w przypadku, kiedy deklaracje złożone zostały w formie papierowej.

Podatek do zapłaty za 2020 r.

W usłudze Twój e-PIT podatnicy, którym z rozliczenia PIT wyniknie podatek do zapłaty, będą mieli wskazany swój mikrorachunek podatkowy, na który mogą dokonać płatności online. W przypadku, gdy zeznanie, z którego wynika podatek do zapłaty zostanie zaakceptowane automatycznie, urząd skarbowy do 31 maja 2021 r. wyśle podatnikowi informacje o kwocie podatku do zapłaty.

Twój e-PITOdliczenia w PITKorekta PITPIT-36PIT-37Podatek PITWspólne rozliczenie PITRozliczenie rocznePodatki 2021Bez PIT dla młodychPłatnik PITPIT-11Kwota wolna od podatkuFormy opodatkowaniaUlga rehabilitacyjnaUlga na dzieci