Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Od 1 maja wyroby nowatorskie i płyny do e-papierosów ze znakami akcyzy

Ewelina Czechowicz

Wszystkie wyroby nowatorskie oraz płyny do papierosów elektronicznych przeznaczone do sprzedaży od 1 maja 2021 r. muszą być oznaczone podatkowym lub legalizacyjnym znakiem akcyzy - informuje Ministerstwo Finansów. 30 kwietnia kończy się okres zwolnienia z tego obowiązku.

Znaki akcyzy na e-papierosach

Ministerstwo Finansów przypomniało w piątkowym komunikacie, że 30 kwietnia 2021 r. kończy się okres zwolnienia z obowiązku oznaczania legalizacyjnymi znakami akcyzy płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich, dla których obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym powstał do 31 grudnia 2020 r. Do końca ubiegłego roku obowiązuje zwolnienie z obowiązku oznaczania podatkowymi znakami akcyzy płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich. Oznacza to, że posiadacze tych wyrobów, wprowadzonych do obrotu do 31 grudnia 2020 roku, a przeznaczonych do sprzedaży, mieli czas na wyprzedaż swoich wyrobów do 30 kwietnia 2021 roku, bez konieczności oznaczania ich banderolami legalizacyjnymi.

Znaki akcyzy na płynie do e-papierosów od 1 maja 2021 r.

Źródło:shutterstock

Akcyza na e-papierosach w innych państwach

Poza Polską jak podaje resort finansów akcyzę na płyn do papierosów elektronicznych stosuje 13 krajów. Wyższy podatek, bo od 0,18 do 0,32 euro za 1 ml, nałożyło sześć krajów UE. Wśród nich są: Słowenia, Szwecja, Estonia, Finlandia i Portugalia. W Danii toczą się prace legislacyjne, które zakładają opodatkowanie od 1 lipca 2022 roku. Na podobnym do Polski poziomie - od 0,1 do 0,13 euro za 1 ml płynu - stawki określiły cztery kraje. Pozostałe cztery mają stawki w przedziale od 0 - Chorwacja, do 0,08 euro za 1 ml - Włochy.

Wysokość akcyzy

W Polsce stawka akcyzy od płynu do e-papierosów wynosi 0,55 zł za 1 ml. Oznacza to że akcyza za litr płynu do e-papierosów wynosi 550 zł.  Przed wprowadzeniem akcyzy tzw. baza o pojemności 100 ml  kosztowała 8zł, obecnie wzrośnie do 76 zł (co daje wzrost o 846%), tzw. premix 50ml kosztujący 19,9zł wzrośnie do prawie 54zł, a liquid 10ml kosztujący 6zł, wzrośnie do prawie 13zł.

Akcyza tylko na wyroby konsumowane w Polsce

Jak zaznacza Ministerstwo Finansów  w stosunku do płynu do papierosów elektronicznych wysyłanych poza Polskę, podmioty nadal nie będą obciążone akcyzą, ponieważ podatek ten dotyczy wyłącznie wyrobów skonsumowanych na terytorium naszego kraju.

Znaki akcyzy a ochrona przedsiębiorców

Resort finasów wskzał, że że rozmowy z rynkiem na temat banderolowania nowych wyrobów akcyzowych toczyły się od wielu miesięcy. "Zakończenie tego procesu to ważny krok w kierunku lepszej ochrony legalnego biznesu - wytwórców liquidów do e-papierosów i produktów nowatorskich - przed nieuczciwą konkurencją" - powiedział Jan Sarnowski. Według niego skorzystają również konsumenci, którym łatwiej będzie zidentyfikować wyroby pochodzące z legalnych źródeł." Banderole dają im pewność, że kupowany produkt nie jest szarostrefową podróbką o nieznanym składzie" – dodał wiceminister.

Informacje dotyczące znaków akcyzy i wysokość kwot do wpłaty

Jak wskazuje resort finansów informacje na temat procedury otrzymania legalizacyjnych znaków akcyzy dostępne są na stronie internetowej: www.banderolaakcyzowa.pl. Natomiast szczegółowych informacji w zakresie kwot do wpłaty, dokumentów itp. udzielają telefonicznie pracownicy właściwych urzędów skarbowych.

Podatki 2021Inne podatki