Nowości w usłudze Twój e-PIT

Katarzyna Sudaj

15 lutego 2022 roku ruszył czwarty sezon usługi elektronicznych rozliczeń rocznych Twój e-PIT. Szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska przedstawiła zmiany i nowości w usłudze Twój e-PIT na ten rok.

Twój e-PIT
Źródło: MF

» Logowanie Twój e-PIT: limit czasu przekroczony

W przeddzień udostępnienia podatnikom w internecie wstępnie przygotowanych zeznań podatkowych PIT-28, PIT-36, PIT-37 lub PIT-38 za 2021 rok, KAS zorganizowało krótkie webinarium, na którym omówiono funkcjonowanie usługi Twój e-PIT w 2022 roku i przygotowane nowości.

Co znajdziemy w Twój e-PIT?

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa po raz czwarty wygenerowały rozliczenia na drukach PIT-28, PIT-26, PIT-37 i PIT-38 dla podatników osiągających przychody za pośrednictwem płatników, którzy w trakcie roku podatkowego 2021 odprowadzali zaliczki na podatek dochodowy od wynagrodzeń uzyskanych przez podatników. Wymienione deklaracje zostały sporządzone na podstawie danych przekazanych do urzędów skarbowych do końca stycznia 2022 roku, a pochodzą z informacji PIT-11 od pracodawców, PIT-8C z biur maklerskich itd.

» Jak zalogować się do rządowej usługi Twój e-PIT?

Uwaga

Usługa Twój e-PIT nie dotyczy przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej.

"- W zeznaniu przygotowanym przez Krajową Administrację Skarbową uwzględnionych jest szereg informacji takich jak dane podatnika i jego mikrorachunek podatkowy, ulga na dzieci, zwolnienia z PIT dla osób do 26 roku życia. Co ważne, nawet jeśli podatnik nie złoży zeznania, to 2 maja br. Krajowa Administracja Skarbowa zaakceptuje zeznanie PIT-37 i PIT-38, które przygotowała na podstawie podsiadanych danych" - przypomina Magdalena Rzeczkowska.

Uwaga!

Zeznanie PIT-28 i PIT-36 nie zostaną automatycznie zaakceptowane 2 maja 2022 roku w usłudze Twój e-PIT, ponieważ w zdecydowanej większości wymagają one uzupełnienia ze strony podatnika.

W usłudze będzie też dostępne oświadczenie o przekazaniu 1% podatku organizacji pożytku publicznego, czyli PIT-OP wypełniony na podstawie numeru KRS OPP wskazanej w zeznaniu w poprzednim roku.

Co nowego w Twój e-PIT w 2022 roku?

Jak zaznaczyła szefowa KAS, po raz pierwszy będą mogli rozliczyć się wspólnie małżonkowie, którzy w 2021 r. prowadzili działalność gospodarczą na ryczałcie lub podatku liniowym, ale nie osiągnęli przychodów, nie ponieśli kosztów i nie mieli odliczeń z tego tytułu. To raczej zmiana prawna, a nie nowość w samej e-usłudze, ale faktycznie będzie miała zastosowanie po raz pierwszy w okresie rozliczeń rocznych.


Źródło: screen z usługi Twój e-PIT

Nowością jest natomiast przeniesienie z usługi Twój e-PIT do e-Urzędu Skarbowego informacji o stanie rozliczenia nadpłaty podatku dla oczekujących zwrotu z PIT. Również historia płatności trafi do e-US. Usługa Twój e-PIT zostanie również udostępniona w języku angielskim, obok wersji e-US w języku ukraińskim

nowości w usłudze Twój e-PIT
Źródło: KAS

» Nowe usługi dla pełnomocników w e-Urzędzie Skarbowym

Trzy razy lepsza wydajność

Jak co roku usługa zostanie uruchomiona tuż po północy. Jak podają przedstawiciele KAS, przy wdrożeniu usługi w 2021 roku było 105 zapytań na sekundę. By zapobiec przeciążeniu systemu w tym roku wydajność serwerów została zwiększona trzykrotnie.

To ważne, bo jak podkreśla szef KAS, w 2020 r. blisko połowa z 18,3 mln elektronicznych deklaracji została złożona przez Twój e-PIT. W 2021 r. elektronicznie zostało złożonych 19,6 mln PIT-ów, z czego ponad połowa tj. 10 mln PIT-ów przez usługę Twój e-PIT, w tym 4,3 mln to automatycznie zaakceptowane zeznania PIT-37 i PIT-38.

Twój e-PIT ma działać przez całą dobę, na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu. 

Jak korzystać z usługi Twój e-PIT?

Resort finansów zapewnia, że "dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie przez e-Urząd Skarbowy, na stronie podatki.gov.pl". Tak to prawda, ale za moment programy do rozliczania deklaracji podatkowych włączą coroczną usługę umożliwiającą pobieranie danych z Twój e-PIT do programu e-pity, gdzie łatwiej skontrolować poprawność rozliczeń z automatycznego PIT i uzupełnić przysługujące ulgi i odliczenia.

Uwaga!

[aktualizacja 15 luty 2022, godz. 00:06]: Minęła północ. Loguję się za pośrednictwem bankowości elektronicznej do usługi Twój e-PIT w e-Urzędzie Skarbowym, ale ... chyba coś nie do końca poszło dobrze, bo zamiast załadowanych danych podatnika mam cały biały ekran. Tabula rasa. Czyżby zbyt wielu nadgroliwych podatników czekało w środku nocy na Twój e-PIT? Logowanie Twój e-PIT: limit czasu przekroczony

Twój e-PITWspólne rozliczenie PITRozliczenie rocznePIT-37RyczałtBez PIT dla młodychOdliczenia w PITUlga na dzieci