Wiele osób i firm płaci zbyt wysoki podatek od nieruchomości, choć nie musi

Ministerstwo Finansów opublikowało nową listę krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych oraz od osób prawnych. Choć lista jest porównywalna z poprzednią należy przypuszczać, że obecne prace w OECD i UE doprowadzą w szybkim terminie do jej zmiany.
UE aktualizuje listę rajów podatkowych
Nowe rozporządzenia w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową wiążą się z uchyleniem art. 25a ust. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (odpowiednio przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), na których podstawie do tej pory funkcjonowały przepisy rozporządzeń w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w zakresie podatku dochodowego.
W związku z tym, że upoważnienie ustawowe do określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (i prawnych) w wyniku nowelizacji zostało zamieszczone w nowych przepisach - art. 23v ust. 2 ww. ustawy o podatku PIT (odpowiednio w przepisach ustawy o CIT) – pojawia się konieczność wydania obecnie wchodzącego w życie, nowego rozporządzenia.
W zakresie krajów i terytoriów wskazanych w obu rozporządzeniach nie doszło do żadnych zmian. Co istotne, ocena w zakresie spełniania aktualnie odpowiednio przez dany kraj i terytorium kryteriów, jest dokonywana na bieżąco przez Ministerstwo Finansów, także z uwzględnieniem ocen przedstawianych w ramach intensywnych prac toczących się w tym obszarze równolegle także w ramach UE i OECD.
W ramach UE prace nad opracowaniem nowej listy krajów stosujących szkodliwą politykę podatkową zostały w ostatnim okresie zintensyfikowane, a ustalenia powzięte w tym przedmiocie będą wywierać wpływ na kształt polskich list krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową.
Raje podatkowe - osoby fizyczne (PIT)
W szczególności oddziaływanie to może polegać na konieczności uwzględnienia przez państwa członkowskie UE decyzji UE w tym zakresie. Decyzja ta zostanie podjęta przy uwzględnieniu oceny jurysdykcji dokonanej przez OECD (FHTP) pod kątem ewentualnej szkodliwości podatkowej. OECD będzie brać przy tym pod uwagę szereg kryteriów, takich jak:
Przy budowaniu listy krajów stosujących szkodliwą politykę podatkową względnione będą również bardziej szczegółowe kryteria, w tym przesłanka dotycząca „substantial activities”, polegająca na zbadaniu przez OECD czy dana jurysdykcja typu „no or only nominal taxes” wprowadziła określone rozwiązania w prawie wewnętrznym.
Raje podatkowe - osoby prawne (CIT)
Mając na uwadze również aspekt skutecznej współpracy administracji podatkowych kryteria uznania przez OECD kraju za stosujący szkodliwą politykę, są następujące i powinny być spełnione łącznie: