Nowe przepisy o uldze dla samotnych rodziców przegłosowane w Sejmie. Rodzice nie będą zadowoleni

Iwona Maczalska

W czwartek Sejm uchwalił projekt zmian w podatku PIT, czyli tzw. ustawę Polski Ład 2.0. Zawiera ona zmodyfikowane przepisy dotyczące m.in. zasad wspólnego rozliczania samotnych rodziców z dzieckiem. W myśl zmian, rodzice skorzystająz półtorakrotności kwoty wolnej, czyli 45 tys. zł, a nie jak wcześniej obiecywano z podwójnej kwoty wolnej od podatku

» Sejm przyjął ustawę Polski Ład 2.0 (Niskie podatki)

Samotni rodzice nie będą zadowoleni z uchwalonych w czwartek przepisów Polskiego Ładu 2.0. Przegłosowane zmiany zawierają bowiem mniej korzystne przepisy niż wcześniej obiecywano. Co zawiera uchwalony przepis?

Ulga dla samotnych rodziców. Polski Ład 2.0

Źródło: shutterstock

Samotni rodzice z prawem do 1,5 kwoty wolnej od podatku

O zmienionych na ostatnią chwilę przepisach alarmowaliśmy prawie miesiąc temu w artykule. ,,Samotni rodzice zyskają mniej. Przepis Polskiego Ładu 2.0 zmieniony na ostatnią chwilę". Cytowaliśmy w nim wypowiedź posłanek KO i przedstawicieli Stowarzyszenia Samotnych Rodziców, którzy domagli się natychmiastowej zmiany projektowanych przepisów. Przedstawicielki Stowarzyszenia Samotni Rodzice podkreślały, że stowarzyszenie otrzymało do zaopiniowania projekt, który przewidywał podwójną kwotę wolną od podatku przy wspólnym rozliczeniu z dzieckiem - "rozwiązanie miało być nie gorsze od tego, które obowiązywało przez 30 lat". Według nich "projekt, który wyszedł z Ministerstwa Finansów, jest dobry, niestety w piątek zmieniono tę kwotę na półtorej kwoty wolnej od podatku".

Niestety jak okazało się w czwartek - projekt Polskiego Ładu 2.0, wraz z poprawionym na ostatnią chwilę przepisem, został przyjęty przez Sejm. 

Polski Ład 2.0 uchwalony przez Sejm. Co dalej?

Projekt zmian Polskiego Ładu został uchwalony w Sejmie. Teraz projekt trafi pod obrady Senatu, który ma prawo wnieść swoje poprawki. Na końcu tego procesu, przed publikacją ustawy w Dzienniku Ustaw, akt ten musi zostać podpisany przez Prezydenta. Jest zatem jeszcze szansa na to, że zostanie wniesiena poprawka, która będzie korygowała wysokość kwoty wolnej od podatku dla smotnych rodziców.

O postępach prac będziemy informowali na bieżąco.

Polski ŁadWspólne rozliczenie PIT