ZUS może zwrócić nadpłatę składki zdrowotnej. Warunek to wypełnienie wniosku

Od poniedziałku 2 listopada 2020 r. przez najbliższe dwa tygodnie pracownicy administracji publicznej będą pracować zdalnie - powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Jak zaznaczył, tryb pracy zdalnej może zostać później przedłużony.
"Wszyscy pracownicy administracji publicznej, którzy nie muszą wykonywać pracy stacjonarnie, muszą pracować zdalnie. To jest regulacja na najbliższe 2 tygodnie z możliwością przedłużenia, od poniedziałku" – dodał Premier.
Źródło: shutterstock
Premier apelował też do pracodawców o umożliwienie pracy zdalnej dla pracowników biurowych.
W dobie pandemii Covid-19, praca zdalna w domu stała się chętnie wykorzystywanym rozwiązaniem. W chwili obecnej praca w domu jest możliwa tylko dzięki zapisom zawartym w tzw. tarczy antykryzysowej, rząd jednak zapowiada wprowadzenie jej przepisów na stałe do kodeksu pracy. Uregulowanie pracy zdalnej ma zastąpić normy prawne dotyczące telepracy, której zapisy znajdują się obecnie w kodeksie.
Na chwilę obecną trwają prace nad projektem. Dotąd zostały zaproponowane robocze propozycje przepisów, a organizacje należące do Rady Dialogu Społecznego dostały czas na zgłoszenie uwag. Jednak dziś na konferencji prasowej Premier ogłosił nowe zasady, które będą obowiązywać pracowników biurowych. Praca zdalna ogłoszona przez Premiera Morawieckiego ma być antidotum na rosnącą liczbę zachorowań.
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił obostrzenia dotyczące pracy biurowej. Decyzją Rządu od 2 listopada pracownicy administracyjni mają pracować w formie zdalnej. Z nakazu pracy zdalnej mają być zwolnieni jedynie Ci pracownicy, których rodzaj wykonywanej pracy wymaga obecności w biurze. Premier zaapelował także do "pracodawców, dyrektorów i szefów firm". "Tam gdzie możecie zostawić pracowników na pracy zdalnej, zostawcie ich na pracy zdalnej, musimy zerwać ten łańcuch zakażeń" – podkreślił.
Zanim przepisy dotyczące pracy zdalnej trafią do kodeksu pracy. Praca zdalna doczeka się regulacji na potrzebę chwili. Będą regulacje wydane w rozporządzeniach. Z pracy zdalnej będą mogli skorzystać pracownicy, którzy znaleźli się na kwarantannie oraz pracownicy administracji publicznej.
Dotąd nie sprecyzowano definicji pracy zdalnej. Nie ma również przepisów dotyczących zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz kosztów wykonywania pracy zdalnej. Nie zostały uregulowane zasady jej wykonywania, a przepisy dotyczące pracy zdalnej w czasie kwarantanny czekają na podpis Prezydenta. Teraz Premier kieruje do pracy zdalnej pracowników administracji publicznej.
Koronawirus w PolsceKodeks pracy