Minister Zdrowia: Pracodawca będzie mógł żądać wyniku testu na Covid-19 od pracownika

Ewelina Czechowicz

Epidemia koronawirusa nie ustaje. Pracodawcy coraz częściej apelują o możliwość dostępu do informacji o szczepieniach pracowników. Minister Zdrowia na dzisiejszej konferencji prasowej ogłosił, że zamiast dostępu do informacji o szczepieniach pracodawcy otrzymają  prawo do żądania  negatywnego wyniku testu na Covid-19 przed dopuszczeniem do pracy pracowników.

Na dzisiejszej konferencji Minister Zdrowia  Adam Niedzielski wskazał, że pracownicy będą mieć dostęp do bezpłatnych testów na koronawirusa.

"Pracodawca będzie, zgodnie z nowym ujęciem, miał prawo oczekiwać wyniku testu przez pracownika, by budować bezpieczne środowisko pracy. We wcześniejszej wersji dyskutowaliśmy, żeby było to szczepienie. Testy w tym projekcie ustawy będą zagwarantowane obywatelom polskim. Będzie to kolejny silny instrument zwiększenia bezpieczeństwa epidemicznego" - powiedział szef resortu zdrowia. 

Wiceminister Waldemar Kraska poinformował, że będą to testy antygenowe

Testy dla pracowników

Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany dotyczące w dostępie do testów. Testy mają być dostępne w aplikacji gov.pl. Test pracowniczy nie będzie nakładał obowiązku kwarantanny od skierowania do wyniku testu. Testy dla pracowników mają zostać wprowadzone rozporządzeniem.

Czwarta fala COVID-19 a obowiązki i uprawnienia pracowników - Bankier.pl

Kwarantanna, nauka zdalna lub hybrydowa a prawo do zasiłków i świadczeń z ZUS - PIT.pl

Obowiązkowe szczepienia dla 3 grup zawodowych

Od 1 marca 2022 r. obowiązek szczepień ma objąć trzy grupy zawodowe, medyków, nauczycieli oraz służby mundurowe.

Szczepienie czy zwolnienie? Czy pracodawca ma prawo żądać szczepienia od pracownika? - PIT.pl

Obowiązkowe testy dla pracowników

Źródło: shutterstock

Szczepienia - pracodawcy kontra pracownicy

Są jednak pracownicy, którzy nie chcą się szczepić i uważają, że pracodawca nie powinien ich do tego zmuszać. Czy zatem pracodawcy mogą grozić  zwolnieniem, zabierać  premie lub np. ograniczać możliwość pracy w biurze na rzecz pracy zdalnej? Prawnicy nie mają wątpliwości, pracodawca aktualnie nie ma prawa do tego aby wymagać od pracownika zaszczepienia się. Obowiązek szczepień pracowników ma zostać uregulowany w ustawie, jednak jak zapowiada resort zdrowia nie obejmie wszystkich pracowników.

Koronawirus w PolsceKodeks pracy