Duże zainteresowanie Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym. ZUS wypłacił już 5 mld zł

Wzrost zakażeń wirusem SARS-CoV-2 powoduje, że coraz więcej osób trafia ponownie na kwarantannę. Czy szczepienie skutecznie chroni przed kwarantanną? Jakie świadczenia przysługują w trakcie odbywania kwarantanny? Czy w czasie nauki zdalnej lub hybrydowej można korzystać z zasiłku opiekuńczego?
Aktualnie można zdefiniować 4 rodzaje kwarantanny:
Źródło: shutterstock
Kwarantanna po powrocie z zagranicy
Kwarantanna po przekroczeniu granicy trwa 10 dni, licząc od dnia następującego po przekroczeniu granicy.
Obowiązku odbywania kwarantanny nie mają:
Kwarantanna po kontakcie z osobą, u której potwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2
Osoby, które miały bezpośredni kontakt z osobą, u której potwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 są kierowane na 10-cio dniową kwarantannę licząc od dnia następującego po ostatnim dniu odpowiednio narażenia albo styczności.
Z obowiązku odbycia kwarantanny są zwolnione:
Kwarantanna kiedy u domownika potwierdzono zakażenie Covid-19
W sytuacji kiedy u domownika zostaje potwierdzone zakażenie Covid-19, osoby wspólnie zamieszkujące zobowiązane są do odbycia kwarantanny. Kwarantanna trwa 7 dni od dnia zakończenia izolacji osoby, z którą prowadzi wspólne gospodarstwo domowe lub zamieszkuje.
Obowiązku odbycia kwarantanny nie mają:
Kwarantanna po skierowaniu na test na obecność wirusa SARS-CoV-2
Osoba skierowana na test jest zobowiązana na mocy prawa poddać się kwarantannie od dnia wystawienia skierowania do wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.
Kwarantanna jest zawieszana na czas wizyty lekarskiej oraz na czas dojazdu do punktu medycznego, pobrania materiału biologicznego i powrotu do miejsca odbywania kwarantanny.
Co istotne, z tego rodzaju kwarantanny nie są zwolnione ani osoby zaszczepione ani ozdrowieńcy.
Obowiązku poddania się powyższej kwarantannie nie stosuje się jednak do:
Kwarantanna a świadczenia
O odbywaniu kwarantanny należy powiadomić pracodawcę. Ponadto, w terminie 3 dni od zakończenia kwarantanny pracownik powinien złożyć pracodawcy lub podmiotowi zobowiązanemu do wypłaty świadczenia pieniężnego z tytułu choroby, pisemne oświadczenie potwierdzające odbycie kwarantanny, będące jednocześnie usprawiedliwieniem nieobecności w pracy.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami pracownik za pierwsze w danym roku kalendarzowym 33 dni lub - gdy ukończył 50 lat - 14 dni niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną zachowuje prawo do wynagrodzenia. Płatnikiem wynagrodzenia w tej sytuacji jest ZUS. Jest to tzw. wynagrodzenie chorobowe. Po wyczerpaniu wynagrodzenia chorobowego, ubezpieczony może korzystać z zasiłku chorobowego, który wypłaca ZUS, nie dłużej niż przez 182, jeżeli pomiędzy niezdolnością do pracy nie ma przerw. Po wyczerpaniu tego okresu pracownik może starać się o świadczenie rehabilitacyjne, które może zostać przyznane maksymalnie na 12 miesięcy.
Ważne zmiany w zasiłkach z ZUS od 2022 r. - PIT.pl
Samo przejście szkoły na naukę zdalną lub hybrydową nie daje podstaw do ubiegania się o świadczenia. Dopiero kiedy na dziecko zostaje nałożona kwarantanna lub wydana decyzja o izolacji rodzic dziecka po spełnieniu określonych warunków ma prawo do skorzystania z zasiłku opiekuńczego. Tylko konieczność izolacji lub kwarantanny dziecka jest traktowana tak jak choroba dziecka. I da prawo do skorzystania z zasiłku opiekuńczego, który przysługuje co do zasady do 14 roku życia dziecka. W przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności ten czas jest dłuższy. Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje również w sytuacji konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko. Wówczas trzeba uzyskać zaświadczenie od dyrektora placówki o tym, że placówkę zamknięto nagle i nie można było zorganizować opieki dal dzieci.
Dokumentem do wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego jest oświadczenie ubezpieczonego. Trzeba pamiętać, że warunkiem korzystania z zasiłków jest zgłoszenie do ubezpieczenia chorobowego.
Są sytuacje, kiedy o zasiłek rodzic nie zawnioskuje. Zasiłek opiekuńczy nie będzie przysługiwał, w sytuacji kiedy:
Z uwagi na coraz częstsze sytuacje gdzie wyłączona jest tylko klasa, lub część szkoły powstało pytanie czy jednak z uwagi na szczególną sytuacje rodziców należy się prawo do świadczenia. Kwestię ustalania uprawnień do zasiłku opiekuńczego w sytuacji skierowania uczniów na naukę w trybie zdalnym nadal konsultujemy z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej – wskazał w rozmowie z DGP Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy ZUS. Na wykładnie przepisów zatem trzeba poczekać. Redakcja PIT.pl również przesłała zapytanie odnośnie tej kwestii. Po otrzymaniu odpowiedzi zaktualizujemy treść publikacji.
Koronawirus w PolsceMacierzyństwoZUSWymiar czasu pracy