Nowe objaśnienia MF dotyczące paragonów z NIP. Już nie będzie wątpliwości

Iwona Maczalska

Ministerstwo Finansów opublikowało właśnie nowe objaśnienia dotyczące paragonów z NIP oraz faktur uproszczonych. Objaśnienia odpowiadają m.in. na pytanie, czy paragon z NIP do kwoty 450 zł brutto należy traktować jako fakturę, czy fakturę uproszczoną i czy dodatkowo wystawiać fakturę do takiego dokumentu. Z objaśnień dowiemy się również, jak wykazywać faktury uproszone w nowym JPK.

» Paragony z NIP dłużej poza JPK. Nowy projekt Ministerstwa Finansów

Tematyka paragonów z NIP na małą kwotę oraz faktur uproszczonych dostarcza problemów już od wielu lat. Pojawiły się w tej kwestii liczne interpretacje podatkowe. Ponieważ wydane dotychczas interpretacje i wyjaśnienia często bardzo się od siebie różnią Ministerstwo Finansów postanowiło wyjaśnić sprawę i wydać obszerne objaśnienia.

Paragon z NIP 450 zł - objaśnienia MF

Źródło: shutterstock

Czy wystawiać fakturę do paragonu fiskalnego z NIP na kwotę do 450 zł?

Jak wskazało Ministerstwo Finansów w swoich objaśnieniach wystawianie faktury do paragonu fiskalnego z numerem NIP na kwotę nieprzekraczającą 450 zł jest niewłaściwe. Jedna sprzedaż nie może być bowiem zafiskalizowana drugą sprzedażą. Jak można przeczytać w objaśnieniach ,, W przypadku dokumentowania sprzedaży na kwotę nieprzekraczającą 450 zł (lub 100 euro) paragonem fiskalnym zawierającym numer NIP nabywcy, który stanowi w istocie fakturę uproszczoną, nie wystawia się z tytułu tej sprzedaży dla nabywcy kolejnej faktury. W takim przypadku sprzedawca musi odmówić kupującemu wystawienia faktury standardowej. Jedna sprzedaż nie może bowiem być dokumentowana dwoma fakturami (fakturą uproszczoną – paragonem z NIP, oraz fakturą standardową).”

» Paragon z NIP w transakcjach na małą kwotę

Jak podkreśla ministerstwo ,, Jeżeli nabywca chce otrzymać fakturę standardową dokumentującą sprzedaż na kwotę nieprzekraczającą 450 zł albo 100 euro, wówczas nabywca powinien wyrazić swoje żądanie zanim sprzedawca zafiskalizuje sprzedaż za pomocą kasy rejestrującej. W takim przypadku sprzedawca nie powinien ujmować sprzedaży na kasie rejestrującej, tylko powinien wystawić nabywcy fakturę standardową, według przepisów dotyczących wystawiania faktur.”.

Cały tekst objaśnienia Ministerstwa Finansów można przeczytać tutaj.

FakturaHOT