Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

MF: Od tego roku emeryci i renciści z nadpłatą podatku inaczej rozliczają PIT

Ewelina Czechowicz

Resort finansów w poniedziałek wskazał, że emeryci, którzy od organu rentowego dostali PIT-11A zamiast PIT40-A mają do wyboru dwie opcje: mogą złożyć samodzielnie zeznanie roczne PIT, jeśli chcą skorzystać z ulg i odliczeń lub przekazać 1 proc. podatku innej organizacji, niż wskazanej w ubiegłym roku. Mogą też  "nie robić nic" wówczas  to urząd skarbowy zaakceptuje zeznanie PIT-37 a 1 proc. podatku zostanie przekazane automatycznie na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP), którą emeryt wybrał w ubiegłym roku.

Emeryt lub rencista, który otrzymał za 2020 r. zamiast PIT-40A PIT-11A, może:

  1. złożyć samodzielnie zeznanie roczne PIT, jeśli chce skorzystać z ulg i odliczeń lub przekazać 1% podatku innej organizacji, niż wskazanej w ubiegłym roku,
  2. nie robić nic, wtedy urząd skarbowy zaakceptuje zeznanie PIT-37 przygotowane dla ciebie w usłudze Twój e-PIT.

Jak przekazać 1% podatku?

1% na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP) zostanie przekazany automatycznie organizacji, którą podatnik wybrał w ubiegłym roku. Jeśli w rozliczeniu za 2019 r. podatnik nie organizacji pożytku publicznego, a w tym roku chciałby to zrobić lub zmienić swój ubiegłoroczny wybór i otrzymał PIT-11A – musi wypełnić i wysłać do urzędu skarbowego zeznanie roczne albo wskazać organizację w zeznaniu udostępnionym w usłudze Twój e-PIT. W przypadku PIT-11A podatnik nie składa PIT-OP. Formularz ten należy złożyć w przypadku kiedy podatnik otrzymał PIT-40A.

Jak przekazać 1% w usłudze Twój e-PIT

Zmiany w PIT dla emerytów i rencistów
Źródło: shutterstock.com

Zwrot nadpłaty podatku dla emeryta lub rencisty

Zwrot nadpłaty podatku podatnik otrzyma do 45. dni, jeśli zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane w usłudze Twój e-PIT albo złoży je w sposób elektroniczny. Natomiast w przypadku zeznań składanych papierowo zwrot nastąpi do 3. miesięcy. Termin zwrotu nadpłaty liczy się od dnia złożenia zeznania. W przypadku zeznania automatycznie zaakceptowanego w usłudze Twój e-PIT termin 45 dni liczy się od 30 kwietnia. W przypadku, kiedy podatnik dokona korekty zeznania termin odpowiednio 45 dni lub 3 miesięcy biegnie na nowo od dnia złozenia korekty. 

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity 2022.

Nie musisz znać się na PIT-ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.

Rachunek bankowy - warto, go wskazać by szybciej otrzymać zwrot podatku

W rozliczeniu rocznym warto zgłosić swój rachunek bankowy do urzędu skarbowego, żeby szybko i bezpiecznie otrzymać zwrot nadpłaty. Można to zrobić w składanym zeznaniu PIT, w usłudze Twój e-PIT lub na formularzu ZAP-3. W przypadku rachunek był zgłoszony wcześniej do urzędu i jest aktualny, nie musisz nic robić.

Zwrot nadpłaty podatku za 2020 r.

PIT-40A

Jeśli, podatnik otrzymał od organu rentowego PIT-40A, nie musi rozliczać PIT, o ile nie osiągną w ubiegłym roku przychodów z innych źródeł i nie korzysta z ulg i odliczeń. W sytuacji kiedy jest inaczej należy złożyć roczne zeznanie w terminie do 30 kwietnia.

Rozliczenie rocznePIT-11Twój e-PIT1 procent dla OPPUlga rehabilitacyjnaKorekta PITPIT-37Podatek PIT