Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

MF: małżonkowie wspólnie rozliczą ulgę dla klasy średniej, nawet gdy indywidualnie ...

Katarzyna Sudaj 18.01.2022 11:15 (aktualizacja: )

Resort finansów przekonuje, że małżonkowie wspólnie rozliczą ulgę dla klasy średniej nawet, gdy indywidualnie nie przysługuje ona żadnemu z nich. 


Źródło: shutterstock.com

Wczoraj na FB Ministerstwo Finansów opublikowało filmik pt. "Ulga dla klasy średniej - składać rezygnację czy nie składać? " Zobacz na przykładzie małżonków zarabiających rocznie 150 tys. zł brutto i 50 tys. zł brutto.

film z YouTube
Źródło: FB, Ministerstwo Finansów

Indywidualnie nie, ale wspólnie tak

Od razu widzimy, że jedno ze współmałżonków zarabia poniżej dolnego rocznego limitu dla ulgi dla klasy średniej, który wynosi 68.412 zł. Natomiast drugi z małżonków przekracza górny limit, bo jego przychody przekraczają 133.692 zł w ciagu całego roku podatkowgo 2022. Indywidualnie więc żadnemu z małżonków nie przysługuje ulga dla klasy średniej (jedno zarabia za mało, a drugie za dużo).


Źródło: FB, Ministerstwo Finansów

Jednak filmik dotyczący przepisów Polskiego Ładu z konta Ministerstwa Finansów zawiera zapewnienie, że podatnicy skorzystają z ulgi dla klasy średniej, pod warunkiem, że rozliczą się wspólnie, jako małżonkowie.


Źródło: FB, Ministerstwo Finansów

Eksperci pytają, gdzie pokrycie na takie postępowanie w przepisach? Początkowo mówiło się o tym, że według zapisów Polskiego Ładu małżonkowie stracą w takim przypadku, bo ulgę dla klasy średniej trzeba rozliczyć indywidualnie, przed przystąpieniem do współnego rozliczenia PIT.

Gdy zarabia tylko jeden z małżonków, to skorzysta z podwójnej ulgi dla klasy średniej przy wspólnym rozliczeniu PIT?

Teraz pojawiły się medialne zapewnienia (jak ten filmik), że małżonkowie będą mogli korzystnie zastosować te przepisy (?) i zsumowac swoje przychody, podzielić na pół i dopiero sprawdzać, czy mieszczą się w przedziale dla ulgi niwelującej brak odliczenia składki zdrowotnej. Nastały czasy lex twitter i lex FB. 

Wspólne rozliczenie PITUlga dla klasy średniejPolski ŁadPodatki 2022Rozliczenie rocznePIT-37PIT-36HOT