Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Ulga dla klasy średniej przy wspólnym rozliczeniu małżonków

Redakcja PIT.pl 21.01.2022 07:54 (aktualizacja: )

Nawet gdy jeden z małżonków nie zarabia, to i tak oboje skorzystają z preferencji przy wspólnym rozliczeniu, jeżeli tylko połowa ich łącznych przychodów zmieści się w przedziale od 68 412 zł do 133 692 zł - zapewnia Ministerstwo Finansów.

Dalej czytamy: "Zmiany podatkowe wprowadzone w ramach Polskiego Ładu będą korzystne lub co najmniej neutralne dla 90 proc. podatników. Neutralność zapewni m.in. specjalne rozwiązanie dla klasy średniej, które amortyzuje zmiany w składce zdrowotnej. I to zarówno u pracowników, jak i u przedsiębiorców opodatkowanych według skali podatkowej.


Źródło: shutterstock.com

Preferencjami dla klasy średniej zostali objęci pracownicy i przedsiębiorcy, których roczne przychody (w przypadku przedsiębiorców przychody pomniejszone o koszty ich uzyskania z wyłączeniem z tych kosztów składek na ubezpieczenia społeczne) wynoszą od 68 412 zł do 133 692 zł, czyli od 5 701 zł do 11 141 zł brutto miesięcznie.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity 2022.

Nie musisz znać się na PIT-ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.

Gdy zarabia tylko jeden z małżonków, to skorzysta z podwójnej ulgi dla klasy średniej przy wspólnym rozliczeniu PIT?

"Z preferencji dla klasy średniej mogą korzystać obydwoje małżonkowie, nawet wówczas, gdy przychód np. z pracy na etacie uzyskuje tylko jeden z nich. Warunkiem jest złożenie wspólnego zeznania podatkowego i to, aby po podziale kwoty przychodów na pół, przychód mieścił się w przedziale od 68 412 zł do 133 692 zł. Nawet jeśli istnieje dysproporcja między przychodami małżonków i np. jeden przekracza limit przychodowy, a drugi nie osiąga żadnych przychodów, to też mogą skorzystać z odliczenia."

Jaka jest podstawa takiej interpretacji zmian Polskiego Ładu? Słowo resortu finansów i komunikaty prasowe - nie przepisy prawa, bo tam nie ma słowa o takim sposobie rozliczania ulgi dla klasy średniej dla małżonków.

Źródło: MF

Wspólne rozliczenie PITUlga dla klasy średniejPolski ŁadRozliczenie rocznePodatki 2022PIT-37HOT