Logowanie do usługi Twój e-PIT przy zerowym przychodzie lub zerowym zwrocie PIT

Iwona Maczalska 24.02.2020 09:20 (aktualizacja: )

Logowanie do usługi Twój e-PIT może być problematyczne dla podatników, których  przychód uzyskany w 2018 roku, jak i kwota zwróconego podatku za 2018, wyniosła zero. Ministerstwo Finansów radzi, co w takiej sytuacji robić.

<< Twój e PIT 2019: Będą nowe sposoby logowania?

Wpisywanie kwoty ,,zero” podczas logowania do usługi Twój e-PIT nie pozwoli na skuteczne uwierzytelnienie danych podatnika i tym samym zalogowanie do systemu. Nie ma przy tym znaczenia, czy podatnik w pole ,,kwota przychodu”, czy ,,kwota nadpłaty/zwrotu podatkuPIT” wpisze ,,zero”, ,,0”, czy też ,,0,00”. System nie pozwoli na zalogowanie.

Problematyczne zero, czyli jak zalogować się do Twój e-PIT

W odpowiedzi na opublikowany w serwisie PIT.pl artykuł ,, Problemy z Twój e-PIT 2019: podatnicy zgłaszają błędy w kosztach i ulgach podatkowych” Ministerstwo Finansów przedstawiło wyjaśnienia, w jaki sposób skutecznie zalogować się do usługi Twój e-PIT. Zdaniem resortu finansów jedynym wyjściem z problematycznej sytuacji jest zalogowanie się za pośrednictwem profilu zaufanego.

Jak stwierdziło ministerstwo ,, Jeżeli kwota nadpłaty podatku do zapłaty wynosi „0” (zero) należy zalogować się przy użyciu profilu zaufanego.”.

Sposoby logowania do usługi Twój e-PIT

Przypominamy, że aby zalogować się do portalu podatkowego Ministerstwa Finansów, podatnik musi dokonać uwierzytelnienia swoich danych. Może odbywać się to na dwa sposoby: za pomocą profilu zaufanego podatnika bądź poprzez podanie danych podatkowych tj.:

  1. Numeru PESEL lub Numeru NIP oraz daty urodzenia podatnika,
  2. kwoty przychodu wykazanego przez podatnika w zeznaniu złożonym za rok bezpośrednio poprzedzający rok podatkowy (składając deklarację PIT za 2019 rok – w 2020 roku należy wskazać kwotę przychodu wykazaną w deklaracji PIT za 2018 rok – składanej w roku 2019),
  3. kwoty przychodu zawartej w jednej z informacji podatkowych, która została uwzględniona przez organ podatkowy w udostępnionym podatnikowi zeznaniu (PIT-11, PIT-8C),
  4. kwoty nadpłaty bądź zwrotu podatku za rok podatkowy bezpośrednio poprzedzający rok podatkowy (w bieżącym roku będzie to kwota uzyskana w PIT za 2018 rok – składanej w 2019 roku).

 

Twój e-PITRozliczenie rocznePIT-37PIT-36HOT