Koniec audytu grantu z WARP. Czy będzie nowy nabór wniosków?

Iwona Maczalska

Zakończył się audyt sierpniowego grantu przyznawanego z Wielkopolskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Urząd Marszałkowski sprawdzał, czy nie doszło do nadużycia. Jak pokazują wyniki kontroli, podczas typowania przedsiębiorców kwalifikujących się do dotacji z dużym prawdopodobieństwem doszło do udziałów botów.

» Przedsiębiorcy w wyścigu o grant z WARP. Pomoc tylko na nielicznych

Powracamy do głośnej sprawy przyznawania grantu na podwyższenie kapitału obrotowego firmy w ramach walki z epidemią COVID-19, oferowanego przez Wielkopolską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Zasady otrzymania grantu wydawały się dziecinnie proste. Aby otrzymać dotację wystarczyło złożyć stosowny wniosek, a następnie kliknąć w otrzymany od WARP link - nie wcześniej niż o godzinie 9:00. Jak się jednak okazało, pomimo kliknięcia w link aktualnie o 9:00 – w zdecydowanej większości wniosków pojawiał się komunikat o rozdysponowaniu wszystkich dostępnych środków. Przedsiębiorcy wnieśli zdecydowany sprzeciw. Opowiedział na nie Urząd Marszałkowski obiecując przeprowadzenie szczegółowej kontroli.

Grant z WARP kontrola

Źródło: shutterstock

Grant z WARP - wyniki kontroli Urzędu Marszałkowskiego

Audyt na zlecenie marszałka przeprowadziło Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Po zakończeniu kontroli Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, poinformował, że jest wiele wątpliwości dotyczących przebiegu naboru. Jak stwierdził:

,, Wiemy, że ci którzy znaleźli się na tych listach są tym faktem zaniepokojeni. Z drugiej strony chcę bardzo wyraźnie powiedzieć, że jeżeli będą jakiekolwiek wątpliwości co do transparentności tego procesu, jakiekolwiek wątpliwości czy wszyscy mieli uczciwy dostęp do tego postępowania, to absolutnie tego konkursu nie usankcjonujemy w postaci dopuszczenia do wypłat pieniędzy”.

Nieoficjalnie: szykuje się nowy nabór wniosków

Choć aktualnie Urząd Marszałkowski czeka na odniesienie się do wyników kontroli firmy, która obsługiwała nabór, krążą nieoficjalne informacje o tym, że urząd szykuje nowy nabór wniosków o grant. Wszystko to na wypadek, gdyby wyniki audytu ostatecznie potwierdziły obecność botów w trakcie kwalifikacji do grantu, co uniemożliwiło uczciwy i sprawiedliwy dostęp do dotacji dla wszystkich przedsiębiorców.

 

 

Koronawirus w Polsce