Kiedy zwrot PIT w przypadku korekty deklaracji?

Iwona Maczalska

Podatnicy, którzy rozliczyli swoje deklaracje PIT za 2020 rok w formie elektronicznej, poczekają na zwrot podatku 45 dni od dnia złożenia zeznania. Co jednak w sytuacji, gdy konieczne było złożenie korekty deklaracji? Czy korekta PIT wydłuży termin oczekiwania na zwrot podatku?

» Szybszy zwrot podatku PIT dla niektórych rodzin w 2021 roku

Ustawa o PIT wskazuje konkretne terminy, w jakich urząd skarbowy zobowiązany jest zwrócić podatnikowi nadpłatę podatku PIT. Terminy te są najkrótsze w przypadku zeznań złożonych w formie elektronicznej. Co jednak w przypadku złożenia korekty PIT? Ile wtedy wynosi czas oczekiwania na zwrot nadpłaconego podatku dochodowego?

Korekta PIT a czas oczekiwania na zwrot PIT

Źródło: shutterstock

Korekta PIT za 2021 rok

Pomimo wysłania rozliczonego PIT do skarbówki zdarza się niejednokrotnie, że podatnik zauważa błąd w swojej deklaracji, bądź zdaje sobie sprawę, że nie odliczył wszystkich przysługujących mu ulg lub odliczeń. Czasami o fakcie błędnie złożonego zeznania podatnik zostaje poinformowany przez pracownika urzędu skarbowego. Co w takiej sytuacji robić? Podatnik powinien bez zwłoki przygotować zeznanie korygujące, w którym zmieni treść pierwotnie przekazanej deklaracji. W wyniku zmiany zeznanie pierwotnie złożone nie będzie brane przez organ skarbowy pod uwagę. Jak poprawnie złożyć korektę deklaracji PIT? Dowiesz się z poradnika ,,Korekta zeznania PIT”.

Masz obawy związane z przygotowaniem korekty zezania PIT? Polecamy bezpłaty program e-pity, który poprowadzi Cię krok po kroku po korekcie zeznania podatkowego: 

Ile poczekasz na zwrot PIT w przypadku korekty zeznania?

Termin na zwrot podatku PIT w przypadku deklaracji PIT złożonych elektronicznie wynosi 45 dni od dnia złożenia zeznania. W przypadku deklaracji złożonych w formie tradycyjnej termin ten wynosi 90 dni.

Złożenie korekty zeznania podatkowego oznacza, że termin na zwrot nadpłaty podatku liczony jest od początku i wynosi:

  1. 45 dni od dnia złożenia korekty zeznania PIT (deklaracje elektroniczne),
  2. 90 dni od dnia złożenia korekty zeznania PIT (deklaracje papierowe).

Najczęściej zadawane pytania

1. Kiedy zwrot PIT w przypadku korekty deklaracji?

Złożenie korekty zeznania podatkowego oznacza, że termin na zwrot nadpłaty podatku liczony jest od początku. Ile wynosi? Wyjaśniamy ...

Korekta PITRozliczenie rocznePIT-37PIT-36