Jednoosobowa działalność gospodarcza. Czy należy przesyłać PIT-11 za siebie do US?

Iwona Maczalska

Styczeń jest miesiącem, w którym płatnicy podatku PIT wysyłają do urzędów skarbowych informacje PIT-11. Czy obowiązek ten ciąży również na jednoosobowych działalności gospodarczych, określanych często mianem osób samozatrudnionych?

» Jaką wersję informacji PIT-11 dostarczyć skarbówce i pracownikom w 2023 roku?

Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą zastanawiają się nad koniecznością sporządzenia i wysyłki informacji PIT-11 za 2022 rok. Czy obowiązek ten ciąży również na osobach samozatrudnionych?

Który przedsiębiorca z obowiązkiem złożenia PIT-11

Źródło: shutterstock

Jakie informacje na PIT-11?

W tytule druku PIT-11 przeczytać można, że jest to informacja o przychodach z innych źródeł oraz o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. O jakie dokładnie informacje chodzi? W PIT-11 ujęte powinny zostać przychody / dochody, koszty a także zaliczki w szczególności z następujących źródeł przychodów / dochodów:

  • świadczonej pracy,
  • członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej,
  • świadczeń z FP i  FGŚP,
  • działalności wykonywanej osobiście lub społecznie,
  • z praw autorskich,
  • umów cywilnoprawnych tj. umowach o dzieło, zlecenie.

Czy zatem osoby samozatrudnione powinny dostarczyć ten druk do urzedu skarbowego?

 

Czy osoba samozatrudniona musi złożyć za siebie PIT-11?

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą mogą być spokojne. W świetle obowiązujących przepisów prawa, osoba ta nie wystawia dla siebie informacji PIT-11. Druk ten należy wystawić wyłącznie w przypadku zatrudnienia pracowników, za których odprowadzano zaliczki na podatek PIT w 2022 roku.

 

Konieczne rozliczenie PIT do 2 maja 2023 roku

Brak konieczności składania PIT-11 w urzędzie skarbowym za samego siebie, nie zwalania z obowiązku dokonania rozliczenia uzyskanych w poprzednim, 2022 roku przez przedsiębiorcę dochodów (przychodów). W zależoności od formy opodatkowania działalności gospodarczej przedsiębiorca rozliczyć powinien się na druku:

1. PIT-28 - opodatkowanie w formie ryczałtu ewidencjonowanego,

2. PIT-36 - opodatkowanie na zasadach skali podatkowej,

3. PIT-36L - opodatkowanie na zasadach podatku liniowego,

4. PIT-16A - opodatkowanie w formie karty podatkowej.

 

Powyższe druki w szybki i prosty sposób rozliczysz za pośrednictwem bezpłatnego programu e-pity. Kreator programu poprowadzi Cię krok po kroku po obowiązujących ulgach i odliczeniach oraz pozwoli na szybką wysyłkę zeznania do skarbówki. Program można pobrać poniżej:

Najczęściej zadawane pytania

1. Czy składamy PIT-11 za samego siebie?

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą mogą być spokojne. W świetle obowiązujących przepisów prawa, osoba ta nie wystawia dla siebie informacji PIT-11. Druk ten należy ...

PIT-11Płatnik PITPodatek PITRozliczenie roczne