Jak zmienić numer konta bankowego na który ma być przelany zwrot z podatku PIT 2021?

Iwona Maczalska

Zmieniłeś numer konta bankowego? Chcesz aby Twoja nadpłata PIT trafiła na inny rachunek? Sprawdź, w jaki sposób możesz dokonać aktualizacji numeru konta bankowego, na który urząd skarbowy przeleje nadpłatę podatku PIT.

» PIT 2021/2022: jak rozliczyć?

Podatnik, który dokonał zmiany rachunku bankowego powinien o tym fakcie poinformować urząd skarbowy. Skarbówka dokona bowiem wypłaty nadpłaty PIT za 2021 na ten sam rachunek bankowy, na który realizowała zwrot w ubiegłorocznych rozliczeniach podatkowych. Jak zaktualizować numer rachunku bankowego?

 Jak zmienić numer konta bankowego do zwrotu nadpłaty PIT

Źródło: shutterstock

» Zgłoszenie aktualizacyjne ZAP-3 złożysz przez e-Urząd Skarbowy

Zmiana numeru rachunku bankowego? Co na to Minister Finansów

Na pytanie podatnika dotyczące sposobów aktualizacji numeru rachunku bankowego do zwrotu nadpłaty PIT, resort finansów odpowiedział, że ,, Numer rachunku bankowego do zwrotu nadpłaty można zmienić zarówno w zeznaniu PIT-37 np. w usłudze Twój e-PIT oraz na drukach ZAP-3 (dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej) i NIP-7 oraz w formularzu CEIDG-1 (dla prowadzących działalność).

Złożenie informacji o rachunku bankowym na formularzu ZAP-3 jest możliwe po uwierzytelnieniu się do serwisu e-Urząd Skarbowy. Natomiast w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej zgłoszenie/zmiana rachunku możliwa jest poprzez złożenie wniosku CEIDG-1, który może być podpisany również profilem zaufanym. Zmiana numeru rachunku w formularzu PIT-37 w usłudze Twój e-PIT możliwa jest przy użyciu wszystkich form autoryzacji dla tej usługi”.  

Zmiana konta bankowego najszybciej na deklaracji PIT

O zmianie numeru konta bankowego należy pomyśleć jeszcze przed złożeniem rocznego rozliczenia podatku PIT za 2021 rok. Najprostszym sposobem jest bowiem wpisanie aktualnego numeru konta bankowego bezpośrednio w rozliczanej deklaracji podatkowej PIT-36 lub PIT-37.

W deklaracji PIT-37 polem służącym do aktualizacji numeru konta bankowego jest część N. Rachunek osobisty właściwy do zwrotu nadpłaty. Z kolei w deklaracji PIT-36 numer konta bankowego właściwy do zwrotu nadpłaty PIT wpisać należy w części V. Rachunek osobisty właściwy do zwrotu nadpłaty.

Więcej na ten temat w artykule ,, Gdzie wpisać numer konta do zwrotu podatku z PIT?”.

 

PIT-36PIT-37Twój e-PITRozliczenie rocznePodatek PIT