Do 25 stycznia JPK_VAT w zakresie ewidencji i deklaracji dla rozliczających się kwartalnie

Redakcja PIT.pl

Do 25 stycznia 2021 r. podatnicy rozliczający kwartalnie VAT po raz pierwszy złożą JPK_VAT. Od października podatnicy rozliczający VAT kwartalnie składali część ewidencyjną, teraz do 25 stycznia muszą złożyć JPK_VAT w zakresie ewidencji i deklaracji.

Ministerstwo Finansów udostępniło przedsiębiorcom bezpłatne narzędzia, które pomagają w wypełnianiu obowiązków dotyczących JPK_VAT. Po raz pierwszy rozliczający się kwartalnie złożą do 25 stycznia 2021 r. plik JPK_VAT składający się z ewidencji i deklaracji

Od października 2020 r. nowy JPK_VAT

Od 1 października 2020 r. obowiązuje nowy JPK_VAT z deklaracją. Jeden plik zastąpił składane wcześniej oddzielnie deklaracje VAT-7 lub VAT7K z załącznikami i informację JPK_VAT. Nowy sposób raportowania ograniczył konieczność składania przez podatników analogicznych informacji do urzędów skarbowych.

Jak podaje resort finansów, w rozliczeniu za październik i listopad 2020 r. z obowiązku złożenia JPK_VAT łącznie z deklaracją w nowej formule wywiązało się ponad 98% podatników.

nowy jpk_vat dla rozliczających się kwartalnie

Źródło:shutterstock

Co zawiera JPK_VAT z deklaracją

Nowy plik JPK_VAT obejmuje:

  • zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT za dany okres,
  • pozycje z obecnej deklaracji VAT-7 (lub VAT-7K),
  • dodatkowe dane, które będą potrzebne do analizy poprawności rozliczenia.

JPK_VAT dla rozliczających się kwartalnie

JPK_VAT z deklaracją składa się z dwóch części: ewidencyjnej i deklaracyjnej, wysyłanych łącznie w postaci jednego pliku. Jest on składany wyłącznie w wersji elektronicznej. Nowy JPK_VAT ma dwa warianty: dla podatników rozliczających się miesięcznie – JPK_V7M oraz rozliczających się kwartalnie – JPK_V7K.

Wysłanie nowego JPK_VAT w rozliczeniu kwartalnym

Podatnicy, którzy rozliczają się kwartalnie, wypełniali dotychczas tylko część ewidencyjną za pierwsze dwa miesiące IV kwartału 2020 r. Do 25 stycznia br. wypełnią część ewidencyjną za trzeci miesiąc kwartału i część deklaracyjną JPK_V7K za cały kwartał (październik, listopad i grudzień 2020r.).

Plik można podpisać podpisem kwalifikowanym, profilem zaufanym lub danymi autoryzującymi. Po złożeniu JPK_VAT z deklaracją, podatnik może pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Pliki można składać wyłącznie przez nową bramkę REST API, udostępnioną pod adresem: https://e-dokumenty.mf.gov.pl/ .

Bezpłatne narzędzia

Ministerstwo Finansów udostępniło przedsiębiorcom bezpłatne narzędzia, które pomagają przygotowywać, podpisywać i wysyłać plik JPK_VAT z deklaracją. Udostępniona została nowa wersja aplikacji e-mikrofirma i formularz uproszczony, które służą do samodzielnego wypełnienia i wysłania plików. JPK_VAT można też wysłać za pomocą udostępnionej aplikacji Klient JPK_WEB. Wszystkie te narzędzia dostępne są na stronie podatki.gov.pl/jpk-vat-z-deklaracja w zakładce: bezpłatne narzędzia.

Trzy darmowe programy MF do obsługi nowego JPK_VAT

Gdzie znaleźć informacje o nowym JPK_VAT z deklaracją

Informacje, materiały pomocnicze i najczęściej zadawane pytania można znaleźć na dedykowanej zakładce na stronie podatki.gov.pl/jpk-vat-z-deklaracja.

Szczegółowych informacji w zakresie nowego JPK_VAT udziela również infolinia Krajowej Informacji Skarbowej:

22 330 03 30 (z telefonów komórkowych),

801 055 055 (z telefonów stacjonarnych),

+48 22 330 03 30 (z zagranicy),

od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00.

Pomoc w sprawach technicznych można uzyskać pisząc na dedykowany adres pomocy informatycznej: [email protected]

O nowym JPK_VAT pisaliśmy w artykułach:

Towary, które wymagają oznaczeń GTU

Usługi wymagające oznaczenia w nowym JPK_VAT

Nowy JPK_VAT już obowiązuje o czym trzeba pamiętać

Termin wysyłki pliku jpk w nowej strukturze

JPK Jednolity Plik KontrolnyZmiany w VATVAT