Kary za nadmierne opóźnienia w płatnościach

Podatnicy mogą wybrać aktualnie trzy formy opodatkowania za 2023 r. Ryczałt, skalę lub podatek liniowy. Kto może skorzystać z opodatkowania na zasadach ryczałtu w 2023 r.? Wyjaśnia ekspert podatkowy Adam Ciulkiewicz z kancelarii Graś i Wspólnicy
Przy obecnej skali podatkowej 12% i 32% dla dwóch progów podatkowych z możliwością odliczenia zarówno ulg, jak i kosztów uczyniło korzystanie z ryczałtu wymagającym rekalkulacji i zakończyło korzystanie z ryczałtu przez znaczną liczbę podatników. Osobom, które uznały za zasadne pozostanie przy ryczałcie i nie złożyły do 22 sierpnia br. oświadczenia o zmianie sposobu rozliczenia za nowe półrocze, nadal przysługuje opcja zmiany podatku ryczałtowego na skalę podatkową w rozliczeniu całego 2022 w deklaracji rocznej. Warto zatem ocenić, który ze sposobów rozliczenia roku 2022 jest korzystniejszy, pamiętając o ogólnym założeniu, że na zmianie zasad podatkowych od 1 lipca podatnicy nie powinni stracić.
W wielkim uproszczeniu wskazujemy, że zgodnie z art. 12 ustawy o zryczałtowanym podatku
dochodowym stawki ryczałtu wynoszą:
W tym miejscu, wkraczamy już w 1 próg skali podatkowej, co w większości wypadków kończy dylemat wyboru między ryczałtem a skalą. Dodatkowo można pokusić się o oczywiste stwierdzenie, że możliwość oceny opłacalności odliczenia kosztów przy opodatkowaniu dochodu lub stałej stawki ryczałtu przy przychodzie będzie nadal kalkulowana przed wszystkim przez tych, którzy oscylują w bliskości progu w skali ze stawką nryczałtu na przychodzie i nie mają znacznych kosztów do odliczeń. |
Źródło: shutterstock
W deklaracjach składanych w roku 2023 utrzymana pozostaje ogólna zasada, iż zeznanie podatkowe PIT 28 składane jest przez podatników rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych z pozarolniczej działalności gospodarczej rozumianej również jako uczestnictwo w spółce, nie będącej osobą prawną do wynikającego z art. 6 ust. 1 ustawy do limitu 2 000 000 euro dla przychodów samodzielnych lub wspólnych wspólników spółki. Przypomnieć w tym miejscu też trzeba zastrzeżenie z ust. 5 w/w przepisu, iż przy działalności prowadzonej samodzielnie i w spółce rozliczenie tych dochodów następuje osobno.
Zarządcy sukcesyjni nie powinni natomiast zapomnieć o osobnej deklaracji PIT 28S składana przez przedsiębiorstwo w spadku; z zastrzeżeniem, iż spełniony musi być min. warunek z art. 6 ust. 4a w/w ustawy, czyli dotyczy on przychodów ewidencjonowanych w roku podatkowym, w którym zmarł przedsiębiorca, jeżeli w tym samym roku ryczałt od przychodów ewidencjonowanych opłacał zmarły przedsiębiorca z działalności.
Najwygodniejszą formą samodzielnego złożenia tej deklaracji pozostaje skorzystanie z dedykowanej strony internetowej Ministerstwa Finansów - https://www.podatki.gov.pl/pit/ lub wybranie programu komercyjnego.
Autor Adam Ciulkiewicz, ekspert podatkowy, kancelaria Graś i Wspólnicy
PIT-28RyczałtPodatki 2023Formy opodatkowaniaPolski Ład