Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Decyzje w sprawie zwolnienia z ZUS wydawane za każdy miesiąc osobno

Iwona Maczalska 12.05.2020 09:56 (aktualizacja: )

Decyzje w sprawie zwolnienia ze składek Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazuje odrębnie za każdy miesiąc składkowy. Aktualnie wydawane są decyzje dotyczące marca 2020 roku.

» Zwolnienie ze składek ZUS - jak długo poczekasz na decyzję z ZUS

Wątpliwości płatników składek budzą decyzje wydawane przez ZUS w zakresie zwolnienia z obowiązku opłacania składek. Decyzje te nie dotyczą bowiem całego wnioskowanego okresu, lecz wydawane są odrębnie za każdy miesiąc. Czy oznacza to, że przedsiębiorcy powinni składać wnioski RDZ za każdy miesiąc osobno? A może pozytywna decyzja za jeden miesiąc jest równoznaczna z tym, że za pozostałe dwa miesiące zwolnienie ze składek przedsiębiorcy już się nie należy? Nic z tych rzeczy. ZUS w tej kwestii uspokaja.

Zwolnienie z ZUS - decyzje za marzec 2020 roku

Zakład Ubezpieczeń Społecznych faktycznie wydaje decyzje odrębnie dla każdego miesiąca, w którym płatnik ma być zwolniony z obowiązku zapłaty składek ZUS. Nie oznacza to jednak, że płatnik zobowiązany jest każdego miesiąca składać odrębny wniosek RDZ. Jeden wniosek, obejmujący 3 miesiące zwolnienia jest prawidłowy.

 

Źródło: twitter.com/zus_pl

Jak tłumaczy ZUS ,, Nie należy składać kolejnego wniosku. Zwolnienie za każdy miesiąc realizujemy osobno, po złożeniu dokumentów rozliczeniowych. Zwolnieniu podlegają tylko nieopłacone składki, z wyjątkiem marcowej”.

Decyzja ZUS w PUE

Przedsiębiorcy, którzy za pośrednictwem druku RDZ wnioskowali o czasowe zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS, decyzji organu szukać powinni bezpośrednio w platformie ZUS PUE.  Po rozpatrzeniu wniosku zostaną oni o tym fakcie poinformowani w drodze e-mail lub SMS-em – zgodnie z ustawieniami dokonanymi w profilu przedsiębiorcy. Więcej ta ten temat znajdziesz w artykule ,,Gdzie znaleźć decyzję w sprawie zwolnienia ze składek? Jest instrukcja ZUS”.  

Koronawirus w PolsceZUSHOT