Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Czy zgłaszać do US zmianę opodatkowania najmu prywatnego w 2023?

Iwona Maczalska

Za sprawą Polskiego Ładu już od stycznia 2023 roku, jedyną formą opodatkowania najmu prywatnego będzie ryczałt. Czy w związku z tym wynajmujący powinni przed końcem roku dopełnić jakiś formalności w urzędzie skarbowym?

» Najem prywatny 2023. Tylko jedna forma opodatkowania, zmiany w kosztach

Nowe przepisy Polskiego Ładu zmieniły przepisy dotyczące formy opodatkowania najmu prywatnego. Od stycznia będzie on mógł być opodatkowany wyłącznie jedną formą podatku. Na czym polegają zmiany i czy należy dokonywać jakiś czynności względem urzędu skarbowego?

Ryczał od wynajmu prywatnego 2023. Czy należy zgłaszać zmianę w US?

Źródło: shutterstock

Polski Ład - najem prywatny na nowych zasadach od 2023 roku

Nowe przepisy Polskiego Ładu spowodowały, że tylko do końca 2022 roku wynajmujący prywatnie nieruchomości mogą swoje przychody opodatkować na zasadach ogólnych 12% stawką PIT. Od stycznia każdy najem prywatny będzie podlegał wyłącznie jednej formie opodatkowania. Będzie nim ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Stawka ryczałtu będzie zależeć od wysokości uzyskanych przychodów.

» Najem prywatny 2022. Jak dokonać zmiany formy opodatkowania z ryczałtu na skalę?

Jaka stawka ryczałtu od stycznia 2023 roku?

Podatnik, którego najem prywatny będzie od stycznia opodatkowany ryczałtem, zostanie  objęty jedną z dwóch dostępnych stawek tego podatku. Rodzaj stawki uzależniony jest od wysokości uzyskiwanych przychodów. I tak:

  • 8,5% stawka ryczałtu będzie miała zastosowanie dla osób, których przychód z tytułu najmu w ciągu roku nie przekroczy 100 000 zł,
  • 12,5% stawka ryczałtu skierowana będzie do osób, których przychód z tytułu najmu w ciągu roku przekroczył 100 000 zł.

Przejście na ryczałt od 1 stycznia 2023. Czy należy zgłaszać w US?

Podatnicy wynajmujący prywatnie swoje mieszkania pytają, czy w związku ze zmianą formy opodatkowania od stycznia 2023 roku, powinni dopełniać w tej sprawie jakiś formalności w Urzędzie Skarbowym. Jak poinformowała nas Krajowa Informacja Skarbowa - Podatnik nie musi wykonywać żadnej czynności względem urzędu skarbowego. Styczniowe zmiany są obligatoryjnie dla wszystkich podatników uzyskujących przychody z najmu prywatnego. Z tego też względu nastąpią one automatycznie z dniem 1 stycznia 2023 roku.

 

Pierwszy ryczałt w 2023 roku do 20 lutego

Osoby, które dotychczas opłacały podatek od najmu prywatnego na zasadach ogólnych, pierwszy podatek w formie ryczałtu ewidencjonowanego zapłacą dopiero w lutym. Ostateczny termin minie tak jak dotychczas 20 lutego. W przypadku ostatniego, grudniowego podatku za wynajem możliwe jest również zapłacenie go dopiero w terminie rocznych rozliczeń podatku PIT 2023, wraz z deklaracją PIT-28. W 2023 roku termin ten przypadnie dopiero 2 maja 2023 roku, za sprawą nowych przepisów Polskiego Ładu.

WynajemNieruchomościRyczałtPolski Ład