Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Czy ulga PIT dla klasy średniej obejmie także samozatrudnionych i małe firmy?

Katarzyna Sudaj

Ulga w PIT dla klasy średniej ogłoszona w ramach Polskiego Ładu jest adresowana do pracowników zatrudnionych na umowę o pracę. Jednak rozważana jest możliwość objęcia nią także małych działalności gospodarczych, które zatrudniają kilka osób.

To, że ogłoszone przez PiS pomysły Polskiego Ładu, nie są jeszcze dopracowane i nie zawsze przedstawiciele władzy potrafią podać ich szczegóły, już wiadomo. Choćby patrząc na samą ulgę w PIT dla klasy średniej. Po pierwsze nie wiadomo, ile będzie wynosiła kwota podlegająca odliczeniu, by pracownicy zarabiający od 6-11 tys. zł brutto nie stracili na proponowanych zmianach w podatkach w 2022 roku. Nikt jeszcze nie przedstawił algorytmu obliczeń, ani tego, czy będą to odliczenia miesięczne (czyli naprawdę nie odczujemy wyższego obciążenia) czy dopiero zwrot w marcu 2023 roku zabranego w trakcie roku wyższego podatku w deklaracji rocznej PIT.

Czy klasa średnia będzie kredytowała Polski Ład?

Trochę więcej o nowej planowanej uldze powiedział rzecznik rządu Piotr Müller, w programie „Sedno sprawy” w Radio Plus. Zapewniał, ze ulga dla klasy średniej będzie „rozwiązaniem analogicznym do kosztów uzyskania przychodu”, co daje nadzieję na jej rozliczanie miesięczne. Ale pewni będziemy dopiero wtedy, gdy pod koniec czerwca pojawią się projekty przepisów.

Ciekawsze jest jednak stwierdzenie rzecznika, iż „zastanawiamy się czy nie objąć nią faktycznych działalności gospodarczych, zatrudniających kilka osób.”


Źródło: YouTube, Sedno Sprawy Radia PLUS

Czy jest więc szansa, że prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą także będą podlegali uldze w PIT dla klasy średniej? Możliwie, ale tylko ci, którzy zatrudniają pracowników.

Samozatrudnieni nie mają więc na nią szans. Co więcej, Piotr Müller powiedział: „Nie możne być analogiczna do tego co jest w przypadku umów o pracę, bo mają inny charakter. Należy się zastanowić, czy na przykład te osoby, które zatrudniają kilka osób, które są faktycznymi działalnościami gospodarczymi, a nie osobami, które de facto mają relacje umowy o pracę, czy jakieś mechanizmy tam stworzyć to jest przedmiotem dyskusji. To jeden z elementów, który jest brany pod uwagę w dyskusjach, które się toczą. Jeszcze raz podkreślę, że klin podatkowy w tej chwili wygląda tak, że przy wyższych kwotach jest 19 punktów procentowych różnicy między umową o pracę i działalnością gospodarczą. To nietypowa sytuacja w UE i państwach OECD.”

Polski ŁadPodatek PITKwota wolna od podatkuWspólne rozliczenie PIT