Benefity pracownicze w 2021 r. a COVID-19

Ewelina Czechowicz

Pandemia koronawirusa zmieniła znacząco podejście do benefitów pracowniczych. Zniknęły owocowe dni, karnety na siłownie i basen. Praca zdalna zdominowała wiele branż, a wprowadzone obostrzenia uniemożliwiły realizację posiadanych karnetów czy biletów. Jeszcze dwa lata temu katalog najbardziej pożądanych benefitów wyglądał odmiennie. Co się zmieniło i na jakie benefity w 2021 roku mogą liczyć najczęściej pracownicy?  Czy poszkodowani przez COVID-19 pracodawcy oferują jeszcze benefity swoim podwładnym?

Najpopularniejsze benefity pracownicze przed pandemią

Jak wynika z raportu sprzed dwóch lat pt. „Świadczenia dodatkowe w oczach pracowników w 2019 r.” opublikowanym przez Sedlak&Sedlak najpopularniejszym benefitem w 2019 roku okazał się dodatkowy pakiet opieki medycznej. Pracownicy w badaniu przeprowadzonym przez firmę Sedlak&Sedlak w 2019 r. wskazali, że najpopularniejszymi benefitami były:

  1. pakiety opieki medycznej (70,6%),
  2. karnety na siłownię i do klubów fitness (49,4%),
  3. ubezpieczenie na życie (43,9%).

Dodatkowo, najbardziej pożądanymi świadczeniami pozapłacowymi, które nie były wówczas dostępne na szeroką skalę były: elastyczne godziny pracy i praca zdalna.Epidemia COVID-19 spowodowała przeniesienie pracowników do pracy zdalnej. Okazało się, że wiele branż jest wstanie pracować właśnie w ten sposób, mimo braku kodeksowych uregulowań praca zdalna jest jedną z najbardziej pożądanych form zatrudnienia. Tarcze antykryzysowe, poszkodowani skutkami COVID-19 przedsiębiorcy nadal oferują różnego rodzaju benefity swoim podwładnym. Czego najbardziej obecnie oczekują zatrudnieni i zatrudniani?

Benefity pracownicze w 2021 r.

Źródło:shutterstock

Wpływ COVID-19 na benefity pracownicze  

- Benefity pracownicze zmieniły się pod wpływem pandemii. Pracownicy i pracodawcy oczekują korzyści, które zapewnią im bezpieczeństwo w dobie COVID-19, dlatego na znaczeniu bardzo mocno zyskała praca zdalna. Potwierdziło to ponad 38 proc. respondentów badania - wskazuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Ewa Dąbrowska, dyrektor pionu klienta korporacyjnego w Nationale-Nederlanden. Z uwagi na zmienione warunki pracy, które towarzyszą wielu pracownikom od przeszło roku zmienił się katalog najbardziej pożądanych benefitów pracowniczych.  Prawie 60 proc. ankietowanych firm w raporcie Nationale-Nederlanden „Benefity pracownicze w dobie pandemii” wykazało, że pandemia miała negatywny wpływ na ich kondycję finansową, to nadal prawie 80 proc. zakładów pracy oferuje różnego rodzaju świadczenia pozapłacowe dla swoich pracowników.

Jak wynika z raportu, najczęściej pracownicy w 2021 r. otrzymują jako benefity:

  1. ubezpieczenie na życie (61%),
  2. szkolenia zawodowe  albo rozwojowe (49%),
  3. możliwość pracy zdalnej (43 %).

Praca zdalna zamiast owoców w biurze i karnetów na siłownie

Pandemia to czas w którym zamknięto branże fitness, wprowadzone obostrzenia sprawiły, że pracownicy przestali korzystać z karnetów sportowych, i te jako benefity znacząco straciły na popularności. Obecnie pracownicy najczęściej oczekują ubezpieczenia na życie, pakietu opieki medycznej oraz możliwości pracy zdalnej.

Z raportu Nationale-Nederlanden wynika,  że w ciągu ostatniego roku, ze względu na pandemię i wprowadzone obostrzenia, na znaczeniu straciły przede wszystkim takie benefity jak karta umożliwiająca korzystanie z obiektów sportowych (45 proc. wskazań), a także szkolenia zawodowe i rozwojowe (30%). Opieka medyczna jest obecnie jednym z najpopularniejszych benefitów pozapłacowych, tak jak ubezpieczenia na życie niezmiennie od lat jest to najbardziej oczekiwany dodatek do umowy o pracę. COVID-19 też zmienił znacząco podejście do pracy, która dla wielu stała się codziennością do tego stopnia, że prawie 60%  badanych pracowników deklaruje, że po pandemii nadal chce pracować z domu.

Kodeks pracyWymiar czasu pracy