Ponad 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku?

Katarzyna Sudaj

Kwotę wolną od podatku równą 12-krotności miesięcznej płacy minimalnej proponuje Konfederacja w pierwszym projekcie ustawy zgłoszonym w IX kadencji nowego Sejmu.

Wczorajszy dzień w Sejmie obfitował w wydarzenia związane z nowymi projektami ustaw. Jedne wycofywano (PiS wycofał projekt ustawy o likwidacji 30-krotności składek ZUS), na ich miejsce wpadały kolejne - nowy projekt Lewicy na zniesienie limitu wymiaru składek ZUS. A jako bonus Konfederacja zgłosiła swój projekt ustawy z propozycją podniesienia kwoty wolnej od podatku do wysokości równej dwunastu miesięcznych pensji minimalnych brutto. Innymi słowy już od 1 stycznia 2020 roku kwota wolna od podatku miałaby wynieść 31.200 zł (12 x 2600 zł).

Pod projektem tej ustawy podpisali się wszyscy posłowie Konfederacji. Razem to 11 podpisów, czyli o 4 za mało, aby Sejm mógł zająć się tą propozycją legislacyjną. Aby projekt mógł być procedowany, potrzeba co najmniej 15 podpisów. Jednak szef koła Konfederacja Jakub Kulesza nie traci wiary mówiąc "Liczymy na to, że w Sejmie jest więcej wolnościowców, więcej zwolenników niższych podatków", którzy podpiszą się pod tym projektem.

Przypomnijmy, że 1 stycznia 2019 roku kwota wolna od podatku została podwyższona z 1.188 zł (dla podstawy obliczenia podatku nie wyższej niż 6.600 zł) do wysokości 1.440 zł (dla podstawy obliczenia podatku nie wyższej niż 8.000 zł), z jednoczesnym utrzymaniem degresywnej kwoty zmniejszającej podatek.

Źródło: www.facebook.com/KONFEDERACJA2019

Kwota wolna od podatkuRozliczenie rocznePodatek PITOdliczenia w PIT