Zawiadomienie o składce wypadkowej udostępnione na PUE ZUS

Lewica składa swój projekt likwidacji rocznego limitu podstawy wymiaru składek emerytalnych i rentowych w postaci trzydziestokrotności prognozy przeciętnego wynagrodzenia oraz proponuje określenie najwyższej emerytury na poziomie sześcioktorości wynagrodzenia minimalnego w roku poprzedzającym rok przejścia na emeryturę.
Świat nie cierpi pustki. Zanim PiS zdążył ogłosić wycofanie swojego projektu likwidacji limitu 30-krotności składek ZUS, to Lewica już zgłosiła swój projekt.
We wtorek 19 listopada wpłynął do Sejmu poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw autorstwa grupy posłów Lewicy. Dotyczy on:
W uzasadnieniu pomysłodawcy powołują się na raport Ministerstwa Finansów pt. "Wybrane aspekty systemu podatkowoskładkowego na podstawie danych PIT i ZUS 2016". Przedstawiono w nim łączne procentowe obciążenie podatkowoskładkowe w Polsce w przypadku płatników osiągających najwyższe dochody. Ma ono charakter degresywny, tzn. im wyższe dochody, tym niższe obciążenie procentowe.
Projekt Lewicy różni się od projektu PiS tym, że nie tylko stara się ograniczyć degresywny charakter systemu podatkowo-składkowego i spowodować, aby najlepiej zarabiający płacili składki ZUS od całości swoich dochodów, a nie tylko do poziomu 30-krotności prognozy przeciętnego wynagrodzenia. Lewica chcąc zapobiec nadmiernemu wzrostowi emertur w przyszłości, gdy najbogatsi wejdą w wiek emerytalny, proponuje wprowadzenie pojęcia najwyższej emerytury w wysokości równej sześciokrotności wynagrodzenia minimalnego w roku poprzedzającym rok przejścia na emeryturę.
Z szacunków przedstawionych 6 listopada br. przez Ministra Finansów wynika, że wzrost wpływów do FUS w pierwszym roku obowiązywania ustawy wyniesie około 5,2 mld złotych. Dodatkowy koszt wynikający z podwyższenia emerytury minimalnej i innych świadczeń wskazanych w projektowanej ustawie wyniesie około 3,282 mld złotych. W związku z tym bilans zmian jest dodatni i zwiększa zasoby FUS o ok. 2 mld złotych rocznie.
Limit 30-krotności wymiaru składki ZUS powinien zostać zniesiony od 1 stycznia 2020 roku.
Pojęcie najwyższej emerytury miałoby zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku.
Kwestia zwiększenia minimalnej emerytury i renty powinna zacząć obowiązywać z dniem 1 marca roku następującego po ogłoszeniu ustawy.
Limit 30-krotnościPPK emeryturaPłaca minimalna