Błędy podatkowe samozatrudnionego
15.02.2013 10:00 (aktualizacja: )Błędy podatkowe mogą spowodować nie tylko obowiązek dopłaty zaległego podatku i odsetek za zwłokę. Staną się z reguły podstawą prowadzenia postępowania karnego, wydania mandatu lub też wyroku określającego odpowiedzialność podatnika. Warto się ich zatem wystrzegać. Oto najczęściej popełniane błędy drobnych przedsiębiorców:
- Nieodpłatna praca osób najbliższych może rodzić obowiązek ubezpieczenia tych osób. Składki ZUS nalicza się jak dla przedsiębiorcy – są to bowiem osoby współpracujące.
- Prywatny sprzęt może zostać wprowadzony do działalności gospodarczej, niemniej jego wartość należy ustalać rynkowo, a nie dowolnie, według uznania przedsiębiorcy.
- Koszty używania prywatnego auta należy rozliczać poprzez ewidencję przejechanych kilometrów, na podstawie miesięcznego zestawienia poniesionych kosztów, udokumentowanych prawidłowymi dowodami księgowymi.
- Praca własna podatnika jego małżonka/ki i małoletnich dzieci nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów. Natomiast opłacane za te osoby składki - mogą być potraktowane za taki koszt.
- Korzystanie z prywatnego konta bankowego jest dopuszczalne, choć utrudnia ewentualne kontrole podatkowe. Często bowiem nie można rozróżnić transakcji prywatnych oraz prowadzonych w ramach firmy.
- Nie każdy poniesiony koszt może stanowić koszt podatkowy. Należy pamiętać, że wydatki ponosi się w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, jakim jest działalność gospodarcza. Również spośród takich wydatków część nie może być ujęta w kosztach (art. 23 ustawy o PIT),
- Deklaracje podatkowe należy składać terminowo – spóźnienie o kilka dni rodzić może odpowiedzialność karną skarbową,
- Stosowanie zasady „fiskus mnie nie skontroluje” jest postępowaniem błędnym – nawet mali przedsiębiorcy pozostają potencjalnym celem kontrolujących.
Dodaj komentarz