Zgłoszenia i ewidencje a działalność nierejestrowana
Łukasz WieszczeczyńskiDziałalność nierejestrowana – jak sama nazwa wskazuje nie podlega ujęciu w ewidencjach, w szczególności nie wymaga zgłoszenia jej do CEiDG. Prowadząc tego rodzaju aktywność zarobkową należy śledzić wartość przychodu.
Przez przychód rozumie się kwoty wszelkiego rodzaju zarobków związanych z taką działalnością, przy czym będą to kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Zwroty, bonifikaty i skonta określa się w zależności od ich charakteru – jeśli wynikają bezpośrednio z samego zdarzenia pierwotnego – obniżają one przychód uzyskany pierwotnie, jeśli natomiast są one niezależne od pierwotnej transakcji – rozliczać je należy w miesiącu ich ustalenia.
Przykład
Nauczyciel zaproponował, że jeśli uczeń wykupi u niego 20 lekcji w miesiącu, to otrzyma zwrot za 5 lekcji. Po zakupie 20 lekcji następuje skonto i rozliczane jest ono w dacie jego udzielenia. Ten sam nauczyciel udzielił innemu uczniowi bonifikaty w związku z zakupem jednorazowo 30 lekcji – bonifikata obniży wartość pierwotnego przychodu (w dacie jego uzyskania).
Prowadzenie działalności nierejestrowanej zmusza do prowadzenia ewidencji dla celów podatku VAT. Mimo bowiem, że działalność nie stanowi przedsiębiorstwa, w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług od pierwszej czynności obowiązkowe jest obliczanie wartości czynności opodatkowanych, których suma rocznie nie przekracza 200.000 zł.
Działalność nierejestrowana a VAT
Działalność nierejestrowana rozpoznawana jest w przepisach począwszy od 30 kwietnia 2018 r. Nie ma podstawy, by podatnik, który zarejestrował wcześniej działalność, mógł ją zamknąć i od tej daty kontynuować ją w sposób uregulowany w nowych zasadach. Ma on obowiązek kontynuacji. Jeśli zlikwiduje ją – to musi zaczekać 60 miesięcy licząc od końca miesiąca likwidacji – po tym okresie będzie mógł prowadzić działalność nierejestrowaną bez otwierania przedsiębiorstwa.
Uwaga – drobna działalność przed wprowadzeniem nowych przepisów
Jeśli organ skarbowy znajdzie dowody na to, że przed 30 kwietnia 2018 r. podatnik prowadził działalność zawodową odpowiadającą działalności nierejestrowanej – to uzna ją za działalność gospodarczą. W efekcie osoba, która kontynuuje działalność niezgłoszoną wcześniej jako działalność gospodarcza – nie może kontynuować tego rodzaju czynności twierdząc, że dotyczy jej limit 50% wartości płacy minimalnej przychodów. Działalność nierejestrowana dotyczy wyłącznie osób, które rozpoczną takie czynności od 30 kwietnia 2018 r.
Jeżeli przychód należny z działalności nierejestrowanej przekroczył w danym miesiącu wysokość 50% wynagrodzenia minimalnego, działalność ta staje się działalnością gospodarczą, począwszy od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie tej wysokości. Od tego też dnia uznać należy, że podatnik zaczyna prowadzić czynności uznawane za działalność gospodarczą. Oznacza to jednocześnie, że osoba wykonująca działalność złożyć musi wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej w terminie 7 dni od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie wysokości. Okres pomiędzy przekroczeniem limitu a dniem rejestracji nie jest jednak traktowany dla celów podatkowych i ZUS – jako zmuszający do opłacania podatków z tytułu firmy i do opłacania składek ubezpieczeniowych.
Nie ma obowiązku, by rozpoczynający działalność nierejestrowaną występował o nadanie mu numeru NIP (numeru identyfikacji podatkowej). Wystarczające jest posługiwanie się numerem PESEL albo pomijanie go. Wyjątkiem są ci podatnicy, którzy zmuszeni są zarejestrować się do celów podatku VAT już w okresie prowadzenia działalności niezarejestrowanej. Ci podatnicy muszą wystąpić o nadanie numeru NIP przed dokonaniem pierwszej czynności opodatkowanej tym podatkiem (są to przypadki wyjątkowe).
Działalność nierejestrowana a VAT
Dokonując sprzedaży towarów i usług, należy wystawiać dokumenty uproszczone zawierające dane sprzedającego – nierejestrującego działalności. Dokument taki powinien zawierać:
- datę wystawienia,
- numer kolejny,
- imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy,
- nazwę (rodzaj) towaru lub usługi,
- miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług,
- cenę jednostkową towaru lub usługi,
- kwotę należności ogółem.
Dokument ten może być oznaczony jako faktura uproszczona lub po prostu faktura. Zwolnieni z podatku VAT prowadzący działalność nierejestrowaną powinni się posługiwać właśnie tego rodzaju dokumentami. Jeśli nie występowałoby zwolnienie z VAT – wówczas posługiwać się należy pełnymi fakturami (a nie dokumentami uproszczonymi).
Z zasady nie wystąpi również obowiązek ewidencjonowania transakcji na rzecz konsumentów i rolników ryczałtowych na kasie fiskalnej. Istnieją jednak czynności, do których zastosować kasę należy od pierwszej dokonanej sprzedaży. W przypadku tego typu czynności również prowadzący działalność nierejestrowaną musi mieć kasę fiskalną.
Uwaga
Po przekroczeniu limitu obrotu z tytułu działalności nierejestrowanej lub po podjęciu decyzji o rejestracji firmy - obowiązkowym jest złożenie druku CEiDG-1. Wniosek dokonuje rejestracji w urzędzie skarbowym dla celów PIT i VAT a także przeprowadza część formalności w ZUS. Dodatkowo konieczne jest złożenie w ZUS druku ZUS ZZA (jeśli przedsiębiorca ma zamiar korzystać z ulgi na start przez 6 miesięcy bez ZUS) lub ZUS ZUA (jeśli przedsiębiorca ma zamiar opłacać składki na ubezpieczenie społeczne). Obowiązkowo należy również złożyć pierwszą deklarację ZUS DRA, za pierwszy miesiąc podlegania składkom.