Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Zwrot nadpłaty podatku z PIT za 2020 r. Warto sprawdzić, czy został prawidłowo wyliczony

Ewelina Czechowicz 21.04.2021 08:50 (aktualizacja: )

Zbliża się ostateczny termin na złożenie rozliczenia deklaracji PIT za 2020 r. Podatnicy mają czas do 30 kwietnia. Przed wysłaniem formularza warto sprawdzić, czy wartość podatku została poprawnie wyliczona i uwzględnia wszystkie przysługujące ulgi podatkowe. Wysyłka prawidłowej deklaracji pozwoli na szybsze otrzymanie zwrotu ewentualnej nadpłaty podatku.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity 2022.

Nie musisz znać się na PIT-ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.

Ministerstwo Finansów zachęca do skorzystania z platformy "Twój e-PIT", warto jednak sprawdzić deklarację przed jej wysyłką z programem e-pity, który pozwala na sprawdzenie deklaracji oraz dodanie wszystkich przysługujących ulg podatkowych.

PIT 2021 – kiedy możliwy jest zwrot nadpłaty podatku?

Najszybciej nadpłatę podatku mogą otrzymać rodzice, którzy posiadają Karty Dużej Rodziny. Podatnicy, którzy chcą skorzystać z tej preferencji powinni zaznaczyć, w składanej do urzędu skarbowego deklaracji podatkowej PIT-37, PIT-36 oraz PIT-28, pole "karty dużej rodziny".

Oprócz rodzin posiadający co najmniej troje dzieci krócej na zwrot podatku za 2020 rok poczekają przedsiębiorcy. Z informacji przedstawionych przez Ministerstwo Finansów wynika, że osoby prowadzące działalność gospodarczą, które złożą druk PIT-36 elektronicznie będą obsługiwane w pierwszej kolejności.

Ponadto na zwrot podatku podatnicy będą czekać:

  • 45 dni w przypadku deklaracji złożonych elektronicznie,
  • 90 dni w przypadku, kiedy deklaracje złożone zostały w formie papierowej.

Sprawdź czy prawidłowo wyliczyłeś nadpłatę w PIT za 2020 r.

Źródło: shutterstock

Sprawdź czy deklarcja nie zawiera błędów

Żeby zwrot nadpłaty podatku z deklaracji PIT nastąpił w terminie, podatnik musi spełnić kilka warunków. Po pierwsze złożona deklaracja podatkowa nie może zawierać błędów. W przypadku kiedy będzie trzeba dokonać korekty zeznania termin zwrotu nadpłaty będzie biegł na nowo, i wydłuży się o kolejny okres w zależności od formy złożenia korekty. Drugim warunkiem otrzymania gotówki z tytułu nadpłaty podatku jest brak zaległości podatkowych. Zaległości na które fiskus może zaliczyć nadpłatę mogą wynikać np. z zajęć komorniczych, niezapłaconych mandatów czy opłat za abonament rtv.  Jeżeli podatnik wskazał poprawny numer rachunku oraz nie ma zaległości podatkowych lub pozostałych to warto skontaktować się z właściwym urzędem skarbowym. W sytuacji, gdy powodem braku zwrotu podatku nie są niezapłacone mandaty lub błędny numer konta bankowego urząd skarbowy zwróci podatek z odsetkami w wysokości 8 proc. w skali roku.

Status zwrotu w e-urzędzie

To nowa usługa w e-urzędzie, która pozwala na przeglądanie informacji o dokonanych od stycznia 2020 roku zwrotach z podatków PIT i VAT. W przypadku podatku PIT w usłudze dostępne będą informacje dotyczące statusu zwrotów z wszystkich form opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, wpłacanych przez podatnika, w tym przedsiębiorcę na indywidualny rachunek podatkowy (tzw. mikrorachunek podatkowy).

Podatnik może samodzielnie uzyskać informację o dacie dokonania zwrotu, zaliczeniu nadpłaty na inne zobowiązania podatkowe lub przekazaniu jej do innego odbiorcy, co może mieć miejsce np. w przypadku zajęcia wierzytelności. W usłudze znajdzie się również informacja o sposobie dokonania zwrotu, kwocie naliczonej opłaty pocztowej. W przypadku zwrotu z oprocentowaniem podatnicy otrzymają też informację o kwocie wypłaconego oprocentowania.

Podatki 2021Twój e-PITRozliczenie roczneUlga rehabilitacyjnaUlga na dzieciHOT