Nowelizacja Kodeksu pracy z podpisem Prezydenta. Praca zdalna i kontrola trzeźwości.

Zbliża się ostateczny termin na złożenie rozliczenia deklaracji PIT za 2020 r. Podatnicy mają czas do 30 kwietnia. Przed wysłaniem formularza warto sprawdzić, czy wartość podatku została poprawnie wyliczona i uwzględnia wszystkie przysługujące ulgi podatkowe. Wysyłka prawidłowej deklaracji pozwoli na szybsze otrzymanie zwrotu ewentualnej nadpłaty podatku.
Nie musisz znać się na PIT-ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.
Ministerstwo Finansów zachęca do skorzystania z platformy "Twój e-PIT", warto jednak sprawdzić deklarację przed jej wysyłką z programem e-pity, który pozwala na sprawdzenie deklaracji oraz dodanie wszystkich przysługujących ulg podatkowych.
Najszybciej nadpłatę podatku mogą otrzymać rodzice, którzy posiadają Karty Dużej Rodziny. Podatnicy, którzy chcą skorzystać z tej preferencji powinni zaznaczyć, w składanej do urzędu skarbowego deklaracji podatkowej PIT-37, PIT-36 oraz PIT-28, pole "karty dużej rodziny".
Oprócz rodzin posiadający co najmniej troje dzieci krócej na zwrot podatku za 2020 rok poczekają przedsiębiorcy. Z informacji przedstawionych przez Ministerstwo Finansów wynika, że osoby prowadzące działalność gospodarczą, które złożą druk PIT-36 elektronicznie będą obsługiwane w pierwszej kolejności.
Ponadto na zwrot podatku podatnicy będą czekać:
Źródło: shutterstock
Żeby zwrot nadpłaty podatku z deklaracji PIT nastąpił w terminie, podatnik musi spełnić kilka warunków. Po pierwsze złożona deklaracja podatkowa nie może zawierać błędów. W przypadku kiedy będzie trzeba dokonać korekty zeznania termin zwrotu nadpłaty będzie biegł na nowo, i wydłuży się o kolejny okres w zależności od formy złożenia korekty. Drugim warunkiem otrzymania gotówki z tytułu nadpłaty podatku jest brak zaległości podatkowych. Zaległości na które fiskus może zaliczyć nadpłatę mogą wynikać np. z zajęć komorniczych, niezapłaconych mandatów czy opłat za abonament rtv. Jeżeli podatnik wskazał poprawny numer rachunku oraz nie ma zaległości podatkowych lub pozostałych to warto skontaktować się z właściwym urzędem skarbowym. W sytuacji, gdy powodem braku zwrotu podatku nie są niezapłacone mandaty lub błędny numer konta bankowego urząd skarbowy zwróci podatek z odsetkami w wysokości 8 proc. w skali roku.
To nowa usługa w e-urzędzie, która pozwala na przeglądanie informacji o dokonanych od stycznia 2020 roku zwrotach z podatków PIT i VAT. W przypadku podatku PIT w usłudze dostępne będą informacje dotyczące statusu zwrotów z wszystkich form opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, wpłacanych przez podatnika, w tym przedsiębiorcę na indywidualny rachunek podatkowy (tzw. mikrorachunek podatkowy).
Podatnik może samodzielnie uzyskać informację o dacie dokonania zwrotu, zaliczeniu nadpłaty na inne zobowiązania podatkowe lub przekazaniu jej do innego odbiorcy, co może mieć miejsce np. w przypadku zajęcia wierzytelności. W usłudze znajdzie się również informacja o sposobie dokonania zwrotu, kwocie naliczonej opłaty pocztowej. W przypadku zwrotu z oprocentowaniem podatnicy otrzymają też informację o kwocie wypłaconego oprocentowania.
Podatki 2021Twój e-PITRozliczenie roczneUlga rehabilitacyjnaUlga na dzieciHOT