Duże zainteresowanie Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym. ZUS wypłacił już 5 mld zł

Aktualnie do 9 maja 2021 r. rodzice niektórych dzieci mogą korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Rząd planuje jednak wydłużyć prawo do świadczenia do 23 maja 2021 r. W wykazie prac legislacyjnych pojawiły się projekty rozporządzeń, które mają pozwolić na korzystanie z dodatkowego zasiłku opiekuńczego przez kolejne dwa tygodnie dla rodziców. Komu przysługuje świadczenie i na jakich zasadach? Do kiedy należy złożyć wniosek o wypłatę zasiłku?
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy to świadczenie, które rząd wielokrotnie przedłuża z uwagi na sytuacje epidemiczną. Teraz prawo do świadczenia przysługuje od 28 grudnia 2020 do 9 maja 2021 r. Rodzice, którzy chcą mieć na bieżąco wypłacane świadczenie z tytulu dodatkowego zasiłku opiekuńczwgo powinni jak najszybciej złożyć wnioski o to świadczenie.
Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego mogą aktualnie korzystać rodzice dzieci do lat 8 oraz rodzice dzieci z niepełnosprawnością.
Rodzicom dzieci do lat 8 przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy, jeżeli rodzic sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem w przypadku:
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko, ale również w przypadku ich otwarcia, gdy placówki te nie mogą zapewnić opieki, albo gdy niania lub dzienny opiekun nie może sprawować opieki z powodu COVID-19, przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci w wieku:
Ze świadczenia mogą korzystać również rodzice lub opiekunowie pełnoletnich osób niepełnosprawnych zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna, tj. szkoły, ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, ośrodka wsparcia, warsztatu terapii zajęciowej lub innej placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z tytułu sprawowania opieki nad dorosłymi osobami niepełnosprawnymi przysługuje również w przypadku, gdy placówka jest otwarta, ale nie może zapewnić opieki, np. ze względu na ograniczenie w liczbie podopiecznych.
Ze świadczenia jednak nie można skorzystać, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego). Zasiłek ten nie przysługuje również, gdy szkoła zapewni opiekę dziecku i rodzic z tej opieki skorzysta.
Źródło: shutterstock
Jak przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie zmieniły się zasady występowania o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy, oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem). Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Bez oświadczenia ZUS albo płatnik składek nie wypłaci zasiłku. Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.
MacierzyństwoKodeks pracyZUSChoroba, wypadekKoronawirus w Polsce