Do 25 stycznia JPK_VAT w zakresie ewidencji i deklaracji dla rozliczających się kwartalnie

4 września 2020 r. weszły w życie znowelizowane przepisy ustawy z 10 czerwca 2016 r. o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług. Nowe regulacje prawne nakładają na pracodawców dodatkowe obowiązki, niezależnie od wymagań, które nakładały dotychczasowe regulacje prawne.
Do obowiązków pracodawcy delegującego pracownika na terytorium RP należy: złożenie do Państwowej Inspekcji Pracy Oświadczenia pracodawcy delegującego pracownika na terytorium RP – najpóźniej w dniu rozpoczęcia świadczenia usługi.
Źródło: shutterstock.com
Jeśli zmieniają się jakiekolwiek dane zawarte w oświadczeniu, pracodawca delegujący ma również obowiązek złożyć Zawiadomienie o zmianie oświadczenia pracodawcy delegującego pracownika na terytorium RP – nie później niż w terminie 7 dni roboczych od dnia zaistnienia zmiany.
Pracodawca delegujący pracownika (niebędącego pracownikiem tymczasowym) na terytorium RP, w okresie do 12 miesięcy delegowania do pracy w Polsce, ma obowiązek zapewnić mu właściwe warunki zatrudnienia, gwarantujące ochronę minimalną, wynikające z przepisów Kodeksu pracy i innych przepisów regulujących prawa i obowiązki pracowników – w zakresie obejmującym:
Okres, w którym należy zapewnić pracownikom delegowanym powyższe warunki zatrudnienia, może ulec przedłużeniu maksymalnie do 18 miesięcy delegowania w przypadku złożenia do Państwowej Inspekcji Pracy umotywowanego powiadomienia. Umotywowane powiadomienie powinno zostać złożone do PIP przed upływem 12 miesięcy delegowania.
W razie niezłożenia takiego powiadomienia, z upływem 12 miesięcy delegowania pracodawca, delegujący pracownika na terytorium RP, ma obowiązek zapewnić temu pracownikowi w pełnym zakresie warunki zatrudnienia nie mniej korzystne niż wynikające z przepisów Kodeksu pracy oraz innych przepisów regulujących prawa i obowiązki pracowników – tak samo jak pracownikowi zatrudnionemu przez polskiego pracodawcę, z wyłączeniem regulacji dotyczących: zasad i trybu zawierania i rozwiązywania umów o pracę oraz stosowania klauzul o zakazie konkurencji, a także pracowniczych programów emerytalnych i pracowniczych planów kapitałowych.
W przypadku złożenia umotywowanego powiadomienia, pracodawca delegujący pracownika na terytorium RP będzie miał obowiązek zapewnić temu pracownikowi w pełnym zakresie warunki zatrudnienia nie mniej korzystne niż wynikające z przepisów Kodeksu pracy oraz innych przepisów regulujących prawa i obowiązki pracowników, z wyjątkami wskazanymi powyżej, dopiero z upływem 18 miesięcy delegowania.
Oświadczenie o delegowaniu pracownika na terytorium RP, zawiadomienie o zmianie danych objętych oświadczeniem lub umotywowane powiadomienie należy złożyć w języku polskim lub angielskim, w postaci elektronicznej lub papierowej.
Nie ulegają zmianie zasady przekazywania dokumentów do PIP. Nadal formularze przesyłane e-mailem nie będą przyjmowane.
Przepisy regulujące warunki zatrudnienia, które pracodawca delegujący jest zobowiązany zapewnić pracownikowi delegowanemu w okresie: do 12 miesięcy lub – w razie złożenia umotywowanego powiadomienia – do 18 miesięcy delegowania do pracy w Polsce oraz powyżej 12 miesięcy lub – w razie złożenia umotywowanego powiadomienia – powyżej18 miesięcy delegowania do pracy w Polsce, nie dotyczą pracodawcy, będącego agencją pracy tymczasowej lub agencją wynajmującą personel, który kieruje pracownika tymczasowego:
Warunki zatrudnienia gwarantowane pracownikowi tymczasowemu, który jest delegowany na terytorium RP, powinny być od pierwszego dnia delegowania nie mniej korzystne niż warunki zatrudnienia krajowych pracowników tymczasowych:
– na takich samych zasadach, na jakich warunki te gwarantowane są krajowym pracownikom tymczasowym.
Pracodawca delegujący pracownika tymczasowego do pracy na terytorium Polski ma obowiązek złożyć do Państwowej Inspekcji Pracy oświadczenie o delegowaniu pracownika na terytorium RP, wskazując także dane pracodawcy użytkownika w Polsce oraz – w razie jakiejkolwiek zmiany danych objętych tym oświadczeniem – zawiadomienie o zmianie oświadczenia o delegowaniu pracownika na terytorium RP.
Więcej informacji na temat nowych przepisów o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług można znaleźć na portalu dla przedsiębiorców Biznes.gov.pl, zakładka https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/pracownicy-w-firmie/chce-delegowac-pracownika oraz na stronie internetowej PIP w wersji polskiej oraz angielskiej pod adresem: https://www.pip.gov.pl/pl/informacje-dla-obcokrajowcow/delegowanie-pracownikow-nowe-przepisy
Źródło: PIP
DelegacjaKontrolaFormy zatrudnienia