Zmiana minimalnego wynagrodzenia w 2021 roku. Czas na aneksy do umów o pracę

Iwona Maczalska

Od stycznia 2021 roku zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Czy zmiana płacy minimalnej każdorazowo powoduje konieczność sporządzenia aneksów do umów o pracę, dla pracowników zarabiających minimalne wynagrodzenie?

» Czas na złożenie ZUS IWA tylko do końca stycznia 2021 roku

Od 1 stycznia 2021 roku pracownicy zarabiający minimalne wynagrodzenie w firmie zarobią więcej niżeli w 2020 roku. Od stycznia bowiem kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosi 2800 zł. Czy oznacza to, że pracownikom należy sporządzić aneksy do umów o pracę?

 Aneks do umowy o pracę 2021

Źródło: shutterstock

Zmiana minimalnego wynagrodzenia - kiedy obowiązkowe aneksy do umów o pracę

Okazuje się, że wymóg sporządzania aneksów do umów o pracę dla pracowników zarabiających minimalne wynagrodzenie, nie zawsze występuje. Obowiązek ten uzależniony jest do sposobu określenia kwoty wynagrodzenia w umowie o pracę pracownika.

Jeżeli w umowie o pracę zapis o wynagrodzeniu za pracę wskazuje konkretną kwotę np. 2600 zł (minimalne wynagrodzenie za pracę w 2020 roku), konieczne będzie przygotowanie aneksu wskazującego na aktualną kwotę wynagrodzenia pracownika – 2800 zł (wynagrodzenie minimalne w 2021 roku).

Inna sytuacja ma miejsce, gdy w umowie wynagrodzenie za pracę nie zostało określone przez podanie konkretnej kwoty, lecz poprzez zapis ,,w wysokości minimalnego wynagrodzenia”. Wówczas obowiązek corocznego aneksowania umowy o pracę nie występuje.

Wyższe wynagrodzenie minimalne w 2021 roku

Od kilku lat wynagrodzenie minimalne z roku na rok systematycznie rośnie. W 2021 roku osiągnęło ono kwotę 2800 zł brutto, co oznacza podwyżkę rzędu 200 zł brutto w stosunku do roku ubiegłego.

Wraz ze wzrostem wynagrodzenia minimalnego wzrosła również minimalna stawka godzinowa, która od stycznia 2021 roku wynosi 18,30 zł brutto.

Płaca minimalnaFormy zatrudnieniaKodeks pracyHOT