Sprawdź PIT za 2022 rok. Zwrot podatku w e-Urzędzie Skarbowym mniejszy o ponad 1000 zł

Od stycznia 2021 roku płatnicy składek muszą liczyć się z dodatkowymi obowiązkami informacyjnymi wobec ZUS. Chodzi o obowiązek zgłaszania zawartych umów o dzieło. Wszystko za sprawą przepisów tzw. Tarczy antykryzysowej.
» Tarcza 4.0: Treść projektu ustawy trafiła do Sejmu
Opublikowane dotychczas Tarcze antykryzysowe wprowadzają liczne zmiany w przepisach prawa. Co do zasady zmiany te mają służyć wspieraniu przedsiębiorców w ciężkich czasach epidemii. Wśród gąszczów nowych przepisów można jednak przeoczyć zapisy nakładające na przedsiębiorców nowe obowiązki. Jednym z nich jest obowiązek zgłaszania do ZUS wszystkich zawartych umów o dzieło.
» Tarcza 4.0: Urlopy bez zgody pracowników, niższe odprawy, obowiązek pracy zdalnej
W drodze ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2020 poz. 568), czyli tzw. Tarczy antykryzysowej 1.0, na płatników składek nałożone zostaną nowe obowiązki informacyjne wobec ZUS.
Źródło: prawo.sejm.gov.pl
Płatnik składek lub osoba fizyczna zlecająca dzieło zobowiązana będzie poinformować zakład o zawarciu każdej umowy o dzieło, jeżeli umowa taka zawarta zostanie z osobą, z którą nie pozostaje w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy nie wykonuje pracy na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy. Obowiązek ten płatnik będzie zobowiązany wypełnić w terminie nie dłuższym niż 7 dni od zawarcia umowy o dzieło.
» Tarcza 3.0 Rozszerzone ulgi ZUS dla przedsiębiorców
Obowiązek informowania ZUS o zawartej przez płatnika umowie o działo zostanie wprowadzony z dniem 1 stycznia 2021 roku. Zmiana ta, jak pierwotnie zapowiadano służyć miała wyłącznie przyśpieszeniu weryfikacji wniosków o świadczenia pomocowe z ZUS. Jak stwierdziła minister pracy Marlena Maląg ,, Tracza Antykryzysowa to wsparcie dla przedsiębiorców i pracowników. Działania pomocowe przewidują m.in. wypłatę świadczenia dla umów zlecenia i umów o dzieło. I stąd wynika potrzeba zarejestrowania tych umów”. Nasuwa się więc pytanie – dlaczego obowiązek ten został przesunięty dopiero na początek przyszłego roku? Czy aby na pewno ma służyć wyłącznie weryfikacji wniosków o świadczenia w ramach Tarczy antykryzysowej?
Koronawirus w PolsceŚwiadczenie postojoweZUS