Wyższy podatek od posiadania psa w 2024 roku. Kto zapłaci podatek od czworonoga?

Iwona Maczalska

Posiadacze psów muszą przygotować się na podwyżkę podatku od stycznia 2024 roku. Ile więcej zapłacimy za posiadanie czworonoga?

» Maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych wzrosną w 2022 r. Ile wyniosą?

Od 1 stycznia 2024 roku posiadaczy czworonogów czeka podwyżka maksymalnej stawki podatku od posiadania psa. Ile dokładnie wyniesie podwyżka?

Wyższe opłaty za posiadanie psa 2022

Źródło: shutterstock

 

Wyższy podatek od posiadania psa w 2024 r.

Coroczna, maksymalna stawka podatku od posiadania psa wskazywana jest w obwieszczeniu wydawanym przez Ministra Finansów w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych. Choć obwieszczenie to pojawi się w sierpniu, to już dziś można wyliczyć podwyżkę tego podatku na podstawie kwoty inflacji w I półroczu tego roku. Ponieważ inflacja wyniosła 15%, to o tyle właście wzrośnie podatek od posiadania psa w 2024 roku. Oznacza to podwyżkę podatku o prawie 23 zł w stosunku do roku bieżącego (150,93 zł). Właściciel psa zapłaci zatem w 2024 roku podatek od posiadania psa w kwocie 173,57 zł.

 

Podatek od psa - kto i kiedy musi go zapłacić?

Wątpliwości budzi kwestia obowiązkowej zapłaty podatku od posiadania psa. Podatnicy pytają kto i kiedy musi go obligatoryjnie zapłacić oraz co zrobić, by skorzystać ze zwolnienia.

W myśl obowiązujących przepisów prawa każda osoba, która decyduje się na posiadanie psa, musi liczyć się z możliwością konieczności zapłaty podatku. Opłata nie zawsze będzie obowiązkowa i nie ma wartości stałej. Są jednak gminy w Polsce, w których opłatę należy uiścić.

Podatek od posiadania psa uzależniony jest od decyzji Rady Gminy. Wiele gmin nie pobiera tej opłaty. Tam, gdzie jest uchwalony, obowiązkowa jest rejestracja psa w urzędzie gminy. Konieczność zapłaty podatku należy zatem potwierdzić bezpośrednio w swoim urzędzie gminy. 

Szczegółowe zasady uiszczania opłaty od posiadania psa opisywaliśmy w artykule ,, Podatek od posiadania psa w 2021 r. w górę. Kto musi go zapłacić?”.

Inne podatki