W grudniu dwa święta przypadają w sobotę - czy pracownik może liczyć na dodatkowe wolne?

Ewelina Czechowicz

W 2022 r. Wigilia Bożego Narodzenia oraz Sylwester wypadają w soboty. Czy pracownik może otrzymać dodatkowe wolne?

Co roku okres Bożego Narodzenia rodzi pytania o dodatkowe dni wolne. W 2022 roku aż dwa dni świąteczne przypadają w sobotę. Jednak nie są to soboty, za które pracownik otrzyma dodatkowe wolne. Wyjaśniamy dlaczego.

Dni wolne w grudniu 2022 r.

W grudniu 2022 r. przypadają 4 dni świąteczne, jednak nie wszystkie są wolne od pracy:

  • 24.12.2022 sobota – Wigilia - nie jest dniem wolnym od pracy 
  • 25.12.2022 niedziela – Boże Narodzenie
  • 26.12.2022 poniedziałek – Drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia
  • 31.12.2022 sobota – Sylwester - nie jest dniem wolnym od pracy 

W grudniu 2022 r. są też dwie niedziele handlowe, które dla osób zatrudnionych w handlu będą dniami pracującymi. Niedziele w których nie będzie obowiązywał zakaz handlu przypadają na 11 i 18 grudnia 2022 r.  Z kolei  23-31 grudnia 2022 to dni wolne od szkoły. Dla rodziców to wyzwanie związane z zapewnieniem opieki dzieciom. Pracownicy mają prawo do skorzystania w tych dniach z urlopu opiekuńczego. Trzeba pamiętać że 2 dni wolne na opiekę nad dzieckiem trzeba wykorzystać do 31 grudnia 2022 r. aby nie przepadła.

W grudniu dwa święta przypadają w sobotę - czy pracownik może liczyć na dodatkowe wolne?

Źródło: shutterstock

Dodatkowy dzień wolny – regulacje w Kodeksie Pracy

Zgodnie z art. 130 § 2 KP ,, Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin”. Dla pracowników oznacza to dodatkowy dzień wolny od pracy, dla pracodawców konieczność obniżenia wymiaru czasu pracy i udzielenia dodatkowego dnia wolnego.

Jeżeli okres rozliczeniowy jest miesięczny dzień wolny należy oddać w danym miesiącu. W przypadku okresów rozliczeniowych dłuższych dzień wolny musi być wykorzystany do końca okresu rozliczeniowego. Wolne za święto przypadające w sobotę nie zawsze musi oznaczać cały dzień wolny od pracy. Pracodawca może się rozliczyć z pracownikiem za święto w sobotę poprzez, np. obniżenie o jedną, czy dwie godziny czasu pracy we wskazanych dniach. Jeśli wszyscy pracują w takich samych godzinach wystarczy zwykłe zarządzenie pracodawcy. W trybie zmianowym takie rozwiązanie wymaga zmian w grafikach.

Za Wigilię i Sylwestra pracownik nie otrzyma dodatkowego dnia wolnego

Mając na uwadze treść powyższego przepisu w tym roku pracownicy już nie otrzymają dodatkowych dni wolnych. Biorąc pod uwagę fakt, że 24 grudnia i 30 grudnia nie jest dniem świątecznym wolnym od pracy osoby pracujące w te soboty chcąc mieć wolne muszą wykorzystać urlop. Pracujący rodzice, którzy jeszcze nie wykorzystali w 2022 r. dwóch dni opieki na dziecko mogą z niej skorzystać.

Dwa dni opieki na dziecko tylko do końca roku - PIT.pl

UrlopWymiar czasu pracyKodeks pracyHOT