Uważaj na podwójną zaliczkę PIT za wynajem w lutym 2023 roku

Iwona Maczalska

Luty jest ważnym miesiącem dla osób, które w 2022 roku wynajmowały prywatnie mieszkania opodatkowane na zasadach ryczałtu. W tym bowiem miesiącu część podatników po raz pierwszy zapłaci podwójną zaliczkę na podatek PIT. O kim mowa?

» Ryczałt 2022. Do kiedy zapłacić ostatnią zaliczkę za grudzień lub ostatni kwartał 2022 roku

Podatnicy, którzy  w 2022 roku wynajmowali mieszkania prywatnie (poza działalnością gospodarczą), zobowiązani są do rozliczenia uzyskanych przychodów na odpowiednim formularzu PIT. W zależności od formy opodatkowania będzie nim druk PIT-28 (ryczałt) lub PIT-36 (zasady ogólne). To jednak nie jedyny obowiązek podatnika. Już w lutym zapłacić będzie trzeba również zaliczkę na podatek PIT za grudzień 2022 roku. U części podatników zaliczka będzie jednak podwójna.

Najem prywatny 2022. Podwójna zaliczka PIT w lutym

Źródło: shutterstock

Podwójna zaliczka na podatek PIT w lutym 2023 roku

U części podatników wynajmujących prywatnie nieruchomości, w lutym wystąpi konieczność zapłaty podwójnej zaliczki na podatek PIT. Wynika to z faktu, że w 2023 roku po raz pierwszy termin zapłaty zaliczki na podatek PIT za grudzień przypada do końca lutego. Podatnicy, którzy zaliczki tej nie zapłacili wcześniej (np. w styczniu), w miesiącu lutym muszą zapłacić nie tylko zaliczkę za grudzień, lecz także zaliczkę za styczeń 2023 roku.

Oznacza to, że w przypadku tych podatników w miesiącu lutym zapłacić będzie trzeba zarówno zaliczkę PIT od wynajmu za grudzień 2022 roku, jak i za styczeń 2023 roku.

 

Źródło: rcl.gov.pl

Roczne rozliczenie wynajmu na PIT-28 lub PIT-36 w 2023 roku

Lepszą wiadomością dla podatników jest wydłużenie terminu na roczne rozliczenie przychodów (dochodów) z wynajmu w 2023 roku. W myśl znowelizowanych przepisów prawa zarówno podatnicy rozliczający przychody z najmu na zasadach ryczałtu na PIT-28, jak i podatnicy rozliczający dochody na zasadach skali podatkowej na PIT-36, mają jednolity termin rozliczenia z fiskusem. W 2023 roku przypada on 2 maja 2023 roku.

WynajemPIT-28Podatek PITRyczałtPolski Ład