Ulga na wsparcie innowacyjnych pracowników. Kto z niej skorzysta?

Redakcja PIT.pl

W ramach Nowego Polskiego Ładu pojawić się ma również nowa ulga na innowacyjnych pracowników. Kto z niej skorzystać i na czym będzie polegała?

» Polski Ład: Podatkowy pakiet inwestycyjny i zmiany dla przedsiębiorców

Z ulgi na wsparcie innowacyjnych pracowników będą mogły skorzystać firmy, które prowadzą działalność badawczo-rozwojową (działalność B+R) i zatrudniają pracowników do jej wykonywania. Wytworzenie własności intelektualnej (np. patentów czy wdrożenie innowacji) wymaga zatrudnienia strategicznych pracowników o wybranych wysokich kompetencjach. W ramach nowej ulgi ich wynagrodzenia będą szczególną kategorią wydatków kwalifikowanych.

Ulga na innowacyjnych pracowników

Źródło: shutterstock

Firmy inwestujące np. w badaczy, programistów, wynalazców, konstruktorów, inżynierów czy farmaceutów, tj. w pracowników, którzy w łatwy sposób mogliby znaleźć pracę za granicą, będą mogły skorzystać ze wsparcia i zaproponować im wyższe wynagrodzenie. Przedsiębiorcy, którzy korzystają z ulgi na wsparcie innowacyjnych pracowników i są płatnikami, będą mogli zmniejszyć zaliczki na podatek dochodowy, które są potrącane od dochodów (przychodów) ze stosunku pracy lub umów cywilno-prawnych, uzyskiwanych przez innowacyjnych pracowników.

» Ulga na robotyzację przemysłową - Polski Ład

Jak działa ulga na wsparcie innowacyjnych pracowników?

Zaangażowanie wysokiej klasy specjalistów, którzy będą mogli rozwijać działalność innowacyjną przedsiębiorstwa, jest jednym z najtrudniejszych wyzwań dla przedsiębiorców. Dzięki wsparciu
w postaci ulgi, firmy będą mogły zaoferować takim ekspertom lepsze warunki pracy. Zwiększą tym samym swoją konkurencyjność w porównaniu do zagranicznych firm, które działają w ramach Przemysłu 4.0. Proponowana ulga na pracowników będzie zapobiegać także emigracji zarobkowej polskich specjalistów za granicę.

Ulga na wsparcie innowacyjnych pracowników na świecie

Podobne ulgi funkcjonują na całym świecie. Polska koncepcja nawiązuje do doświadczeń Belgii, Holandii, Francji, Szwecji, Hiszpanii czy Węgier.

 

Tranformacja innowacyjna gospodarki

Transformacja polskiej gospodarki w kierunku innowacji i kompleksowe ułatwienie finansowania działalności innowacyjnej firm to strategiczny cel rozwoju Polski.

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) oraz IP Box

Informacje o uldze badawczo-rozwojowej: czym jest ulga B+R oraz IP-Box, jednoczesne stosowanie ulgi B+R oraz IP Box

Ulga na prototyp

Informacje o uldze na prototyp: czym jest ulga, jak działa ulga, kiedy można ją stosować.

Ulga na robotyzację

Informacje o uldze na robotyzację: kto skorzysta z ulgi, jak działa ulga, wsparcie zatrudnienia w Przemyśle 4.0, transformacja cyfrowa w polskim przemyśle

Polski Ład