Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Ulga internetowa za 2019 rok - rozliczana w 2020 roku

Iwona Maczalska

Ulgę internetową można rozliczyć w 2020 roku na zasadach takich samych, jak w roku ubiegłym. Sprawdź, czy i Ty możesz skorzystać z ulgi.

<< Jakich wydatków nie rozliczysz w ramach ulgi internetowej

Podatnicy, którzy w zeszłym roku ponieśli koszty z tytułu użytkowania sieci internet rozliczając zeznanie PIT za 2020 rok mogą dokonać stosownego odliczenia. Niestety zasada ta nie dotyczy wszystkich podatników. Korzystanie z ulgi internetowej już od kilku lat funkcjonuje bowiem w bardzo ograniczonej formie.  

Masz wątpliwości jak rozliczyć ulgę internetową w 2020 roku?
Skorzystaj z programu ePITy, który zrobi to za Ciebie. 

Kto rozliczy ulgę internetową w PIT za 2019 rok

Z ulgi internetowej w 2020 roku skorzystać można wyłącznie w kolejno po sobie następujących dwóch latach, jeżeli w okresie poprzedzającym te lata podatnik nie korzystał z tego odliczenia. Oznacza to, że ulgę wykazać można tylko w dwóch kolejno składanych po sobie deklaracjach, za dwa kolejne lata. Jeżeli więc podatnik dotychczas nie korzystał jeszcze z odliczenia ulgi internetowej i w tym roku zrobi to po raz pierwszy – ulgę internetową będzie mógł rozliczyć wyłącznie w tym (2020 roku), jak i w przyszłym – 2021 roku.

<< Ile zyskasz odliczając ulgę internetową

Przykład 1

Podatnik dokonując rocznego rozliczenia PIT za 2019 roku będzie odliczał ulgę po raz pierwszy. W takim przypadku prawo do odliczenia ulgi internetowej przysługiwać będzie mu w bieżącym roku (koszty użytkowania internetu poniesione w całym 2019 roku)  oraz w 2021 roku (koszty użytkowania internetu poniesione w całym 2020 roku).

Kto nie rozliczy ulgi internetowej w 2020 roku?

Niestety dokonując rocznych rozliczeń podatku PIT za 2019 rok spora część podatników nie będzie posiadała już prawa do korzystania z ulgi internetowej. Odliczenie nie będzie przysługiwało podatnikom, którzy rozliczali już ulgę internetową w dwóch bezpośrednio następujących po sobie latach np. w roku 2017 i 2018.

Podobnie - prawo do ulgi nie będzie przysługiwać tym wszystkim podatnikom, którzy korzystali z ulgi jednokrotnie - w zeznaniu podatkowym za rok 2018 lub za lata wcześniejsze.

Przykład 1

Podatnik dotychczas rozliczył ulgę internetową wyłącznie raz – w rocznych rozliczeniach PIT za 2015 rok. Chciałby w tym roku dokonać kolejnego odliczenia za koszty poniesione w 2019 roku. Niestety w 2020 roku podatnik nie odliczy ulgi internetowej. Przysługuje ona bowiem wyłącznie w dwóch następujących po sobie latach. Ulgę internetową podatnik mógł zatem odliczyć w roku 2015 i 2016.

Przykład 2

Podatnik dotychczas dokonał rozliczenia ulgi internetowej w rocznych rozliczeniach PIT za 2017 i 2018 rok. Chciałby odliczyć ulgę również w rozliczeniach PIT za 2019 rok (składanych w bieżącym roku). Niestety podatnik utracił już prawo do odliczenia ulgi internetowej. Odliczył ją już bowiem dwukrotnie, w dwóch następujących po sobie latach podatkowych, czyli w roku 2017 i 2018.

Jak udokumentować prawo do ulgi internetowej

Aby skorzystać z prawa do wykazania ulgi internetowej w zeznaniu PIT należy posiadać dokumenty, które potwierdzą poniesienie wydatku.

Dowodem potwierdzającym poniesienie wydatku nie musi być wyłącznie faktura VAT, choć jest to najpewniejsza i najbezpieczniejsza forma potwierdzenia poniesionego wydatku. Ważne jednak, by dowód stwierdzał faktyczne poniesienie wydatku oraz zawierał: dane identyfikacyjne kupującego i sprzedającego, rodzaj usługi oraz kwotę zapłaty. Oznacza to, że dokumentem potwierdzającym poniesienie wydatków związanych z użytkowaniem internetu będzie m.in. potwierdzenie przelewu bankowego – jednak wyłącznie w przypadku, gdy w tytule przelewu podatnik wskazał, że jest to płatność za internet.

 

Odliczenia w PITPIT-37PIT-36