Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Jakich wydatków nie odliczysz w ramach ulgi internetowej 2019/2020?

Iwona Maczalska 29.01.2020 08:20 (aktualizacja: )

Podatnik, który w 2019 roku poniósł wydatki związane z korzystaniem z internetu może dokonać rozliczenia ulgi internetowej w PIT 2020. Nie wszystkie wydatki podlegają jednak odliczeniu.

Z ulgi internetowej w 2020 roku skorzystać można wyłącznie w kolejno po sobie następujących dwóch latach, pod warunkiem, że w  okresie poprzedzającym te lata podatnik nie korzystał jeszcze z tego odliczenia. Oznacza to, że ulgę wykazać można tylko w dwóch kolejno składanych po sobie deklaracjach, za dwa kolejne lata. Jeżeli więc podatnik dotychczas nie korzystał jeszcze z odliczenia ulgi internetowej i w tym roku zrobi to po raz pierwszy – ulgę internetową będzie mógł rozliczyć wyłącznie w tym (2020 roku), jak i w przyszłym – 2021 roku.

Więcej na temat znajdziesz w artykule ,,Ulga internetowa za 2019 rok – rozliczana w 2020 roku”.

Masz wątpliwości jak rozliczyć ulgę internetową w 2020 roku?
Skorzystaj z programu ePITy, który zrobi to za Ciebie. 

Jakich wydatków nie odliczysz w ramach ulgi internetowej

Co do zasady wydatki ściśle związane z korzystaniem z sieci internet podlegają odliczeniu w ramach ulgi internetowej. Niestety ustawodawca nie dopuszcza odliczenia wszystkich poniesionych kosztów. Okazuje się, że w ramach ulgi internetowej nie odliczymy m.in. wydatków poniesionych na instalację sieci internet w domu, czy obsługę techniczną.

Jakie wydatki odliczysz w ramach ulgi internetowej

W ramach ulg internetowej podatnicy mają prawo rozliczenia wszelkiego rodzaju wydatków związanych z użytkowaniem sieci internet. Nie ma przy tym znaczenia miejsce oraz forma dostępu do internetu. Oznacza to, że w ramach ulgi internetowej odliczyć można wydatki poniesione w związku z użytkowaniem internetu w miejscu zamieszkania zarówno przez stałe łącze jak i bezprzewodowe, a także wydatki poniesione na korzystanie z internetu za pomocą urządzeń mobilnych tj. telefony komórkowe, czy laptopy.

Problematyczne pakiety usług

Liczne wątpliwości budzą tzw. ,,pakiety usług”. W przypadku posiadania umowy na ,,Internet plus telefon” bądź ,,Internet plus telewizja” sprawa jest bardziej skomplikowana. Aby skorzystać z ulgi internetowej w tym przypadku w umowie z dostawcą, powinny być wyszczególnione dokładne wydatki poniesione na użytkowanie internetu, oraz osobno na użytkowanie telefonu bądź telewizji. W przypadku braku takiego podziału podatnik nie może samodzielnie dokonać podziału wydatków i odliczyć ich w PIT w ramach ulgi internetowej.  

Więcej na ten temat znajdziesz w poradniku ,,Ulga internetowa w PIT 2019/2020”.

Odliczenia w PITPIT-36PIT-37