Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Tarcza 4.0 a zasiłek opiekuńczy. Czy rodzice odzyskają prawo do sprawowania opieki od 25 maja?

Iwona Maczalska 01.06.2020 14:36 (aktualizacja: )

Część rodziców utraciła prawo do pobierania zasiłku opiekuńczego od 25 maja. Wszystko za sprawą źle skonstruowanych przepisów, które uniemożliwiają przyjmowanie nowych wniosków o zasiłek opiekuńczy przez działy kadr w zakładach pracy, czy też urzędników ZUS. Nowe przepisy mają jednak obowiązywać z mocą wsteczną i przywracać prawo do zasiłku

AKTUALIZACJA 24.06.2020: Tarcza 4.0 uchwalona. ZUS odpowiada,co z wnioskami rodziców o opiekę złożonymi przed 24 czerwca br.

W ostatnich dniach wielu rodziców zgłasza problem z wnioskowaniem o zasiłek opiekuńczy na okres po 25 maja. Z przysłowiowym kwitkiem odsyłani są rodzice nie tylko przez działy kadr w zakładach pracy, lecz również przez urzędników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak się okazuje – wszystko przez źle sformułowane przepisy, które uniemożliwiają kontunuowanie opieki na zasiłku opiekuńczym po 25 maja.

» Brak prawa do zasiłku opiekuńczego po 25 maja. Co może zrobić pracodawca, by przywrócić prawo do zasiłku?

Przez błąd prawny rodzice odesłani ,,z kwitkiem”

Kilka dni temu rząd zapewniał o wydłużeniu prawa do zasiłku opiekuńczego dla rodziców w przypadku zamknięcia żłobków i przedszkoli, lecz również w sytuacji chęci kontunowania przez rodzica sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Rząd wydłużył zasiłek do 14 czerwca, a nawet zadeklarował w tarczy 4.0 kolejne przedłużenie okresu zasiłkowego do 28 czerwca (do końca roku szkolnego). Jednak rząd przygotował przepisy zawierające błąd prawny, które uniemożliwiają kontynuowanie pobierania zasiłku opiekuńczego przez rodziców. 

» Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 28 czerwca?

Bez zasiłku opiekuńczego po 25 maja - sprzeczność przepisów

Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wydłużony do dnia 14 czerwca. Mowa o rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 14 maja 2020 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19. Problemem okazały się jednak zapisy tzw. Tarczy antykryzysowej 3.0, która prawo do pobierania zasiłku uzależniła od tego, czy żłobek bądź przedszkole są otwarte, czy też nie. Co więcej prawo do pobierania zasiłku opiekuńczego w przypadku sprawowania osobistej opieki kierowała wyłącznie do rodziców dzieci niepełnosprawnych. I tu pojawia się sprzeczność przepisów. Ponieważ Tarcza antykryzysowa 3.0 jest ustawą – pełni nadrzędną funkcję nad wspomnianym rozporządzeniem. Wyklucza zatem swoimi zapisami prawo do skorzystania z zasiłku opiekuńczego dużą część rodziców.

Tarcza 4.0 ratunkiem dla zasiłków opiekuńczych od 25 maja

Ratunkiem dla rodziców, którzy niejednokrotnie przebywają teraz na urlopach wypoczynkowych, mogą być zapisy Tarczy antykryzysowej 4.0 – o ile zostaną uchwalone w projektowanej formie. Prace nas zapisami Tarczy 4.0 trwają aktualnie w Sejmie i nie zostały jeszcze ostatecznie przegłosowane.

W projektowanej wersji Tarczy 4.0, analogicznie jak w przypadku dzieci niepełnosprawnych rodzice lub opiekunowie dzieci do lat 8., którzy podejmą decyzję o osobistym sprawowaniu opieki, będą mieli prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego zarówno w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, jak również w przypadku otwarcia tych placówek.

Źródło: sejm.gov.pl - uzasadnienie do projektu Tarczy antykryzysowej 4.0

Nowe przepisy mają obowiązywać z mocą wsteczną od 25 maja i trwać do 28 czerwca 2020 roku.

Koronawirus w Polsce