Wysoki ZUS, nowe daniny, Polski ład, KSeF - obciążenia dla prowadzących biznes w czasie rządów PIS

Zgodnie z decyzją rządu nauka zdalna zostanie wydłużona na czas do 23 grudnia 2020 r. Od 24 grudnia 2020 r. dzieci będą mieć przerwę świąteczną, a później w całym kraju w jednym terminie od 4 stycznia do 17 stycznia mają rozpocząć się ferie zimowe. Co z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym i kiedy rodzice będą mogli z niego skorzystać?
Nauka zdalna zgodnie z rozporządzeniem MEN obowiązywać ma do 3 stycznia 2020 r. Uczniowie wrócą do nauki w szkołach najwcześniej w poniedziałek 18 stycznia 2021 roku, czyli po feriach zimowych 2021, które zostały wyznaczone w jednym terminie dla wszystkich uczniów.
Źródło: Opracowanie własne PB / Bankier.pl
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy to świadczenie, które towarzyszy rodzicom od 12 marca 2020 r. Wiele razy były zmieniane już zasady jego wypłaty. Aktualnie rodzice ze świadczenia nie mogą korzystać w takim zakresie jak to było wiosną.
Rodzicom dzieci do lat 8 przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy, jeżeli rodzic sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem w przypadku:
Źródło: shutterstock.com
Zgodnie z przepisami rozporządzenia MEN szkoły mają zapewnić opiekę uczniom klas I-III, kiedy ich rodzice są:
Jeżeli rodzic nie skorzysta z opieki nad dziećmi zapewnionej przez szkołę, przysługuje mu dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Natomiast jeśli rodzic skorzysta z opieki zapewnionej dzieciom przez szkołę, nie ma prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego.
Od 9 do 29 listopada 2020 roku dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko, ale również w przypadku ich otwarcia, gdy placówki te nie mogą zapewnić opieki, albo gdy niania lub dzienny opiekun nie może sprawować opieki z powodu COVID-19, przysługuje także ubezpieczonym rodzicom dzieci w wieku:
Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego, nie można skorzystać jeżeli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego). Zasiłek ten nie przysługuje również, w sytuacji kiedy szkoła zapewni opiekę dziecku i rodzic z tej opieki skorzysta.
Żeby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, należy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy, oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Bez oświadczenia ZUS albo płatnik składek nie wypłaci zasiłku. Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach. Aktualnie rozporządzeniem Rady Ministrów świadczenie zostało przyznane na okres od 9 do 29 listopada 2020 r. Rząd przedłużył również wypłatę zasiłku opiekuńczego do 24.12.2020 r.
Projekt nowego rozporządzenia w sprawie wydłużenia dodatkowego zasiłku opiekuńczego zakłada przyznanie świadczenia na okres od 30 listopada 2020 r. do 24 grudnia 2020 r. Na razie nie widamo jeszcze czy świadczenie wróci w nowym roku. Kolejnego rozporządzenia w tej kwestii zapewne należy się spodziewać w czasie ferii zimowych, które zostały zapowiedziane na okres od 4 do 17 stycznia 2021 r.
ZUSKoronawirus w PolsceMacierzyństwo