Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Stare kody PKWiU na dłużej

Ewelina Czechowicz

Rząd zamierza przedłużyć obowiązywanie kodów PKWiU 2008. Do końca marca 2021 r. ma obowiązywać klasyfikacja PKWiU 2008 do celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług, w zakresie niektórych towarów. Do kategorii tych towarów należą m.in. kosmetyki, komputery, wyroby elektroniczne i optyczne, urządzenia elektryczne i nieelektryczny sprzęt gospodarstwa domowego, części samochodowe oraz towary objęte podzieloną płatnością.

stare kody PKWIU na dużej
Źródło: shutterstock.com

Kody PKWIU do celów podzielnej płatności

Kody PKWiU 2008 będą nadal stosowane przy podzielnej płatności jeżeli projekt rozporządzenia rządu wejdzie w życie. do celów split payment. Rozporządzenie pozwala także na stosowanie kodów PKWiU przy zawieraniu umów na odległość. Dotyczy to także komputerów i elektroniki (PKWiU 26) oraz AGD (PKWiU 27).

Stare kody PKWiU z uwagi na wydłużone prace legislacyjne

W uzasadnieniu projektu wskazano, że okres wydłużenia kodów PKWiU jest potrzebny z uwagi na przedłużające się prace legislacyjne w zakresie VAT, takie jak Slim VAT. Wskazano także, że dokładne przełożenie zakresu split payment z PKWiU na CN nie było możliwe, z uwagi na różną konstrukcję i założenia obu klasyfikacji.

Stare PKWiU mają obowiązywać do 31 marca 2021 r.

Zmiany w VATPłatność podzielonaPKWiU