Stan zwrotu nadpłaty podatku w Twój e-PIT już jest. Ale ...

Katarzyna Sudaj 09.03.2020 13:32 (aktualizacja: )

W poniedziałek w południe w usłudze Twój e-PIT ministerstwo finansów uruchomiło zapowiadaną na koniec lutego informację o statusie płatności kwoty zwrotu z PIT. Podatnicy od dawna wyczekiwali tego udogodnienia.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity 2019.

Nie musisz znać się na PIT-ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.

W poniedziałkowy ranek jeszcze pole „status płatności” w zakładce „Złożone dokumenty” w usłudze Twój e-PIT było puste. Jednak już po godzinie 13 pojawiło się nowe okno „Informacje dotyczące stanu twojej nadpłaty”, a tam możemy przeczytać:

„Twój e-PIT za rok 2019 został poprawnie wysłany i dotarł do urzędu skarbowego - zajmujemy się rozliczeniem twojego podatku. Jeśli z PIT wynika nadpłata – przygotowujemy dla ciebie jej zwrot.

Pamiętaj – jeśli twoja nadpłata nie przekracza 23,20 zł i nie wskazałeś rachunku bankowego do zwrotu, to zgłoś go - zwrócimy ci nadpłatę.”

Twój e-PIT stan zwrotu nadpłaty z PIT kiedy termin

Źródło: usługa Twój e-PIT

Czy taka informacja satysfakcjonuje podatników i cokolwiek mówi o stanie zwrotu nadpłaconego podatku? Chyba nie bardzo, skoro użytkownicy już komentują:

stan zwrotu podatku Twój e-PIT

Źródło: Facebook, profil Twój e-PIT

Z drugiej strony - MF, ani nikt inny, nie podawał dokładnie, jak będzie wyglądała informacja o stanie zwrotu nadpłaty. Być może to błąd i większość podatników miała nadzieję, że pojawi się dokładny termin przelewu środków na ich konto? Albo liczba dni, w których dany urząd skarbowy realizuje przelewy zwrotne - tak, jak to kiedyś miało miejsce.

» Kiedy zwrot podatku z PIT za 2019 rok

[aktualizacja z godz. 16:00]: Resort finansów na stronie "Jak działa usługa Twój e-PIT" zmodyfikował właśnie odpowiedź na pytanie: Czy w usłudze Twój e-PIT mogę sprawdzić na jakim etapie jest zwrot nadpłaty? Odpowiedź brzmi: 

"Od tego roku nowością w usłudze Twój e-PIT jest możliwość sprawdzenia, na jakim etapie jest zwrot twojej nadpłaty podatku przez urząd skarbowy. Aby to zrobić, przejdź do zakładki „Złożone dokumenty”.

Poinformujemy cię o każdym etapie zwrotu nadpłaty:

  • kiedy wyślesz swój PIT i dotrze on do urzędu skarbowego,
  • kiedy twoje rozliczenie trafi do rozliczenia. Oznacza to, że nadpłata wkrótce trafi do ciebie (podamy też wysokość zwrotu),
  • kiedy rozliczymy twój PIT. Oznacza to, że zwróciliśmy twoją nadpłatę podatku na rachunek bankowy – jeśli wskazałeś go w swoim PIT albo zgłosiłeś w latach poprzednich – lub przekazem pocztowym.

Pamiętaj: nadpłatę zwrócimy ci szybciej, jeśli wskazałeś nam swój rachunek bankowy, na który możemy ją przekazać. Możesz to zrobić przez złożenie korekty swojego e-PIT albo formularza ZAP-3 (w systemie e-Deklaracje na podatki.gov.pl).

Jeśli twoja nadpłata nie przekracza 23,20 zł i nie wskazałeś rachunku bankowego do zwrotu, to zgłoś go – zwrócimy ci nadpłatę."

» W jaki sposób odebrać zwrot podatku z PIT?

Twój e-PITRozliczenie roczneOdliczenia w PITUlga na dzieciUlga rehabilitacyjnaPIT-37HOT